Efficient bases for the galerkin solution of multiple-scattering problems
Çoklu saçılım problemlerinin galerkin çozümü için etkin bazlar
- Tez No: 459402
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATİH ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
In this thesis we consider high-frequency multiple scattering problems in the exterior of two-dimensional smooth compact scatterers consisting of two disjoint strictly convex obstacles. The motivation in considering this problem is the lack of fast yet rigorous numerical algorithms designed for its solution. Indeed, the only algorithm designed for the solution of this multiple scattering problem is the integral equation method developed by Bruno et al. in 2005 that uses a combination of geometrical optics to determine the phases of multiple scattering iterations, Nystr¨om discretization to spectrally represent the unknowns, extensions of the stationary phase method to evaluate the arising integrals independent of the frequency, and a matrix free linear algebra solver. Unfortunately this algorithm is not supported with a rigorous convergence analysis. In this thesis, we take an alternative approach and develop two classes of highly ef- ficient Galerkin boundary element methods extending the recent single scattering algorithms, namely the frequency-adapted Galerkin boundary element methods and change of variables Galerkin boundary element methods recently developed by Ecevit et al., to multiple scattering problems. In connection with each multiple scattering iterate, in both cases, we prove that the number of degrees of freedom necessary to obtain prescribed error tolerances independent of frequency needs increase as O(k) (for any > 0) with increasing wavenumber k. Consequently, the theoretical developments supported with the numerical tests in this thesis fill an important gap in the literature.
Özet (Çeviri)
Bu tezde iki ayrık, d¨uzg¨un, dı¸sb¨ukey, tıkız engel dı¸sında olu¸san iki boyutlu y¨uksek frekanslı ¸coklu sa¸cılım problemlerini inceleyece˘giz. Bu problemi ele almamızın nedeni, literat¨urde problemle ilgili hızlı ve sayısal analizi yapılmı¸s herhangi bir y¨ontemin bulunmamasıdır. Nitekim, bu ¸coklu sa¸cılma probleminin ¸c¨oz¨um¨u i¸cin tasarlanmı¸s tek algoritma 2005 yılında Bruno ve di˘gerleri tarafından geli¸stirilen, geometrik optik y¨ontemi ile fazların belirlendi˘gi, Nystr¨om ayrıkla¸stırma y¨ontemi ile bilinmeyenlerin spektral olarak temsil edildi˘gi, dura˘gan faz metodu ile numerik integrallerin hesaplandı˘gı integral denklem metodudur. Ne yazık ki bu algoritmanın yakınsama analizi yapılmamı¸stır. Bu tezde, alternatif bir yakla¸sımla, yukarıda bahsi ge¸cen ¸coklu sa¸cılım problemlerinin n¨umerik ¸c¨oz¨um¨u i¸cin y¨uksek verimli Galerkin sınır elemanları y¨ontemleri geli¸stirece˘giz. Bu y¨ontemleri geli¸stirirken yakın zamanda Ecevit ve di˘gerleri tarafından ortaya atılan tekil sa¸cılım algoritmalarını, ¸coklu sa¸cılım problemlerine genelleyece˘giz. Ayrıca her ¸coklu sa¸cılım iterasyonuyla ba˘glantılı olarak, frekanstan ba˘gımsız hata oranı elde edilmesi i¸cin problemin bilinmeyelerinin, her pozitif i¸cin, k dalga sayısı olmak ¨uzere, k sayısıyla do˘gru orantılı olarak artan serbestlik derecesiyle ifade edilmesinin yeterli oldu˘gunu kanıtlayaca˘gız. Sonu¸c olarak, bu tezde sayısal testler ile desteklenen teorik geli¸smeler literat¨urde ¸coklu sa¸cılım problemleri ile ilgili ¨onemli bir bo¸slu˘gu dolduracaktır.