Determination of local wind energy potentials using climate modeling
İklim modelleme kullanılarak yerel rüzgar enerji potansiyeli belirlenmesi
- Tez No: 459414
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Energy, Engineering Sciences, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sanayi devriminden sonra kömür ve fosil yakıtlara olan ihtiyaç günden güne arttı.Fosil yakıtların yoğun kullanılmasının sonucu, atmosferdeki CO2 konsantrasyonu artmıştır. 18. yüzyılda atmosferdeki CO2 miktarı yaklaşık 280 ppm'di ve şimdi ise bu miktar 400 ppm'den daha fazladır. Bunun sonucunda, iklim hızla değişmekte ve iklimi ve rüzgar hızı ve yönü gibi değişkenlerini önceden tahmin etmek öncekinden daha zor olmaktadır. Atmosfere CO2 salımını azaltmak için yenilenebilir enerjiyi kullanmak daha da önemlidir. Bunu yapabilmek için rüzgar enerjisi iyi bir seçenektir ve rüzgar enerjisi yenilenebilir enerji pazarının yükselen yıldızıdır. Pazar için, bölgenin rüzgar yönü ve hızına bağlı rüzgar enerji santralinin yerinin tesbiti hayati önemdedir. Bu çalışmada, bu tarz problemlerin çözümü için alternatif bir method uygulanmıştır. İklim değişikliğine bağlı olarak rüzgarın yönünü ve hızını tahmin etmek için, ilk olarak, Abdus Salam Uluslararası Teorik Fizik Merkezi (ICTP)'nin bölgesel iklim modeli olan ve ICTP'de geliştirilen RegCM4'i iklim değişkenlerini modellemek için kullandım ve sonra, rüzgar yönünü ve hızını tahmin etmek için Dr. Francis L. Ludwig tarafından geliştirilen, açık kaynak kodlu olan Kritik Aerodinamik Yüzeylerde Rüzgar (WOCSS) programını kullandım. Bu çalışmanın sonucu, Canakkale Biga bölgesinde rüzgar hızının gelecekte artacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
After the industrial revolution, the needs of coal and other fossil fuels has been increasing day by day. Intensive burning of fossil fuels has resulted in a rise in the atmospheric CO2 concentration. In the 18th century, the amount of CO2 in the atmosphere was almost 280 ppm and now this value is more than 400 ppm. As a result of that, climate is changing rapidly and predicting the climate and its variables, such as wind speed and direction, is more difficult than before. It is more important to use renewable energy to reduce CO2 emission to the atmosphere. To be able to do, wind energy is a good option and it is a rising star in the renewable energy market. Determining location of wind power plant according to wind direction and wind speed of region is vital for market. In order to solve these kinds of problems, an alternative method is applied in this study. To predict wind direction and speed according to the climate change, firstly, I used RegCM4, one of Regional Climate Model version of The Abdus Salam International Centre for Theoretical Physics (ICTP), which is developed in ICTP, for simulating the climate variables and, then I used an open source software Winds on Critical Streamline Surfaces (WOCSS), which is developed by Dr. Francis L. Ludwig, for projecting the wind direction and speed. The result of this study shows wind speed will increase at the Canakkale Biga region at the future.