Örgütsel sinizmin iş değiştirme fikri üzerindeki etkileri: istanbul otelcilik sektörü araştırması
Organizational cynicism business change effetcs on intellectual:hospitality industry survey of Istanbul
- Tez No: 459540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM OZAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde örgütsel bağlılık ve örgütel bağlılık psikoloji, sosyoloji, sosyal psikoloji ve örgütsel davranış bilim dalları arasında üzerinde durulan konular haline gelmiştir. Örgütsel sinizme bakılıdığında ise iş görenlerin bullundukları işletmeye karşı oluşan negatif bir duygu olarak literatürde yerini almıştır. Bu negatif his; çalışanların örgüt alanına karşı inançsızlık ve güven hissedememe gibi duygularından dolayı meydana çıkar. Çalışmaların öneminin artması, rekabetin giderek arttığı günümüzde; işyerlerinde çalışanlarının işyerine bağlılığını arttırararak giderek güçlenme isteklerinden ileri gelmektedir. Örgütle olan bağlılıkları fazla olan çalışanlar, işletmelerin gerçekleştirmek istedikleri amaçlara kendi istekleri ile bağlanarak görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Bu araştırmanın amacı; otel işletmesi iş görenlerinin ortalama sinizm seviyeleri, örgütsel sinizm düzeylerinin etkili olup olmadığını araştırmak ve olumsuz tutum ve beklentiler arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaçla belirlenen anket soruları, İstanbul'daki otellerde belli bir katılımcı grubuna uygulandı. Elde edilen verilerin analizi neticesinde genel sinizm ve örgütteki sinizm arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bu konuya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the past few years organizational commitment started to be an important matter between psychology, sociology, social psychology and organizational behavior branches. If we want to define organizational cynicism, it is employees negative emotion against organization. This behavior of employees in the organization are caused by emotions such as disbelief and distrust. To increase importance to the matter which increases the competitive environment of today's working life, organizations intend to associate employees to be an even stronger organization. Employees with a high commitment to the organization, deeply connected to the organization's goals and objectives they fulfill their duties properly. The purpose of work is to study if the general cynicism levels, organizational cynicism levels and to study the relations between those negative attitudes and expectations. The poll questions, determined for this purpose, have been asked to a participant group of hotels in İstanbul. As a result of analysis of the obtained results, a significant correlation was found between the general cynicism and organizational cynicism. The recommendations related to this subject were submitted.