Using evolutionary algorithms for designing novel 3D objects
Evrimsel algoritmalar kullanılarak özgün 3D nesne tasarımı
  1. Tez No: 459628
  2. Yazar: YAVUZ SELİM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH VEHBİ ÇELEBİ, YRD. DOÇ. DR. HİLAL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Doğada, her türlü yaşam alanı için özelleşmiş sayısız çeşitlilikte canlı tasarımları mevcuttur. Tek bir başlangıç hücresinin (zigot) kendisini çoğaltması ile ortaya çıkan bu tasarımların olgunlaşma mekanizmasının çözülmesi, kendi ihtiyaçlarımıza yönelik nesneler tasarlamada bize yardımcı olabilir. Milyonlarca küçük hücreden büyük bir şeklin nasıl meydana geldiğini anlamak için hücre davranışını iyi anlamak gerekir. Hücreler, içinde bulundukları duruma göre, kendilerine verilmiş olan talimatlar kitapçığını yani DNA'larını okur ve burada kodlanmış olan kurallara göre ne yapacaklarına karar verirler. DNA üzerindeki bu kuralların neler olduğu, nasıl kodlandığı ve hücre içinde nasıl bir mekanizma ile çözüldüğü bilinirse, aynı yöntem bilgisayar ortamında uygulanarak 3D tasarım için kullanılabilir. Bu çalışmada, çok hücreli canlı embriyolarının anne karnında ya da yumurta içinde nasıl olgunlaştığı araştırılmış ve bu mekanizmanın basit bir simülasyonu yapılarak yöntemin 3 boyutlu özgün tasarımlar üretmedeki başarısı araştırılmıştır. Unity3D oyun motoru ile geliştirilen uygulama, küp şeklinde bir grup sembolik zigot ve DNA ile başlamaktadır. Yapay embriyoların nihai olgunluğa ulaşabilmesi için hücreler DNA'larını sorgulayarak üreme, intihar etme, protein sentezleme vb. eylemleri yerine getirmektedirler. Rastgele genlere sahip embriyolar bir çeşit“kararlı durum genetik algoritması”yardımıyla, kendilerine verilen görevlere en uygun tasarımı oluşturmaları için evrimleştirilmektedirler. Yapay Embriyojeni olarak bilinen bu sistemin özgün 3D cisimler oluşturabilme yeteneğini ölçmek için bir takım testler yapılmıştır. Sonuç olarak, tasarlanan evrimsel algoritmanın, hedef olarak belirlenen farklı karakteristikteki bir takım nesnelere %50-%85 arası benzerlikte şekiller üretebildiği görülmüştür. Bu çalışmada önerilen sistem, sadece uygunluk fonksiyonunun değiştirilmesi ile çok farklı tasarım problemlerine kolayca adapte edilebilir.
Özet (Çeviri)
There are numerous varieties of living designs specialized for every habitat in nature. Resolving these designs' maturation mechanisms starting from the replication of one initial cell (zygote) can help us design objects that we need. In order to understand how a big organism emerges from millions of tiny cells, cell behaviors must be understood sufficiently. Cells read a given instruction booklet -the DNA- according to the situation that they are in, and they decide what to do with the rules coded into the booklet. If these rules, how they are encoded in the DNA and which mechanism is employed to decode them are known, the same methods can be applied to the computerized 3D design. In this thesis, how multicellular creature embryos are maturated in the womb or egg is investigated, thereafter performance of this mechanism on producing 3D artificial novel objects is analyzed via making a simple simulation of that. An application developed with Unity3D game engine starts with a set of symbolic cubic zygotes and DNAs. In order for the artificial embryos to reach the ultimate maturity, the cells question their DNAs to reproduce, suicide, protein synthesis etc. to carry out their actions. Embryos having random genes are evolved to form optimal designs for given tasks by the help of a“steady state genetic algorithm”. In order to evaluate the ability to create original 3D objects of this system known as“artificial embryogeny”, a number of tests are performed. As a result, it is observed that proposed evolutionary algorithm is able to generate shapes that resemble given target shapes which have different characteristics, with a similarity between 50% and 85%. The system proposed in this study can easily be adapted to many different design problems simply by adjusting the fitness function.