Türkiye' deki 7-14 yaş futbol oynayan çocukların fiziksel performans ve beden kompozisyonu norm çalışması
A norm study: Body composition and physical performance of 7-14-year-old children playing football in Turkey
- Tez No: 460394
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 399
Özet
Bu çalışmada; Türkiye' deki 7-14 yaş aralığındaki Futbol eğitimi alan çocukların bağıl yaş etkisine göre fiziksel performans ve beden kompozisyonu normlarının oluşturulması ve incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma; 7 yaşında 525 çocuk, 8 yaşında 786 çocuk, 9 yaşında 972 çocuk, 10 yaşında 1111 çocuk, 11 yaşında 1108 çocuk, 12 yaşında 940 çocuk, 13 yaşında 716 çocuk ve 14 yaşında 414 çocuk olmak üzere toplam 6572 futbol okulu çocuğu ile gerçekleştirilmiştir. Çocukların 10,20 ve 30m. Sürat, çeviklik, durarak uzun atlama, dayanıklılık ve Beden Yağ yüzdesi ölçümleri alınmıştır. Ölçümler çocukların yaş ile bağıl yaş aralıklarına göre karşılaştırılmış ve normlar oluşturulmuştur. Gruplar arası karşılaştırmalar için One Way Anova yöntemi kullanılmış. 0,05 ve 0,01 düzeylerinde anlamlılık araştırılmıştır. Bağıl yaş etkisi, Boy uzunluğu, beden ağırlığı, patlayıcı kuvvet, çabukluk ve sürat parametrelerini ileri düzeyde etkilediği, BKI, Yağ% ve dayanıklılık parametrelerini daha az etkilediği söylenebilir. Parametrelerin yaş içi karşılaştırmalarında genellikle; 1. ve 2. Çeyrek yaşların 3. ve 4. Çeyrek yaşlar ile farklı olduğu, 1. Çeyreğin 2. Çeyrek ile ve 3. Çeyreğin 4. Çeyrek ile benzer oldukları görülmektedir. Çalışmamızın, altyapılarda çocuklara fiziksel performans değerlendirmeleri yapılırken, bağıl yaş etkisini azaltacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to establish and examine the physical performance and body composition norms of children in football education in Turkey between 7-14 years old, according to the relative age effect. The study was conducted with a total of 6572 children in football education; of which 525 children are 7 years old, 786 children are 8 years old, 972 children are 9 years old, 1111 children are 10 years old, 1108 children are 11 years old, 940 children are 12 years old, 716 children are 13 years old and 414 children are 14 years old. The speed, agility, standing long jump, endurance and body fat percentage measurements were taken at 10, 20 and 30 m. In the statistical analysis of the study, One Way Anova method was used for inter-group comparisons. Significance were investigated at 0.05 and 0.01 levels. It can be said that the relative age effect affects, height length, body weight, explosive strength, fastness and speed parameters in an advanced level, whereas affecting BMI, Fat% and endurance parameters less. In the intra-age comparisons of parameters, generally, it is seen that 1st and 2nd quarter ages are different from 3rd and 4th quarter ages, and 1st quarter is similar to the 2nd quarter, and 3rd quarter is similar to 4th quarter. We think that our study will diminish the relative age effect when physical performance assessments are made on children in substructures.