Dental zirkonyanın düşük ısı bozunmasının silika kaplama ve tekrarlanan fırınlama yöntemleriyle engellenmesi; yöntemlerin dayanıklılık ve renge etkileri
Effects of silica coating and repeated firing on treatment of low temperature degradation; flexural strength and color changes of dental zirconia ceramic
  1. Tez No: 461109
  2. Yazar: TUTKU BURCU ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT GÖZNELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı zirkonyanın fiziksel buhar biriktirme (PVD) yöntemi ile silika kaplanması ve tekrarlanan fırınlamalar uygulanması ile düşük ısı bozulmasının engellenmesi ve yüzey uygulamaların zirkonyanın dayanıklılığına ve rengine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Disk şeklinde hazırlanmış 100 adet örnek 10 deney grubuna ayrılmıştır: K: kontrol; Y: yaşlandırma; A: aşındırma-yaşlandırma; SA: sulu aşındırma-yaşlandırma; S: silika kaplama-yaşlandırma; AS: aşındırma-silika kaplama-yaşlandırma; 3F: 3 kez fırınlama-yaşlandırma; A3F: aşındırma-3 kez fırınlama-yaşlandırma; 5F:5 kez fırınlama-yaşlandırma; A5F: aşındırma-5 kez fırınlama-yaşlandırma. Yaşlandırma işlemi buhar otoklavında gerçekleştirilmiştir. Tüm gruplarda yüzey ve yaşlanma işlemlerini takiben meydana gelen monoklinik faz içeriğini tespit etmek için X-ray difraksiyon analizi yapılmıştır. Spektrofotometre cihazı kullanılarak deney gruplarının renk ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Örneklerin bükme dayanımları biaksiyal bükme testi kullanılarak ölçülmüştür. İstatistiksel analiz, bükme dayanım değerleri için One-way ANOVA ve LSD testi, renk verileri için ise Kruskal Wallis ve Dunn's Çoklu Karşılaştırma testleri kullanılarak yapılmıştır (p2).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to examine the application of physical vapor deposition silica coating and multiple firing as an approach to retard low temperature degradation (LTD) and the color and flexural strength of the zirconia specimens after surface treatments. Materials and methods: 100 disc-shaped specimens were divided into 10 groups: K: control; Y: aging; A: grinding without water cooling-aging; SA: grinding with water cooling-aging; S: silica coating-aging; AS: grinding-silica coating-aging; 3F: 3 times firing-aging; A3F: grinding-3 times firing-aging; 5F:5 times firing-aging; A5F: grinding-5 times firing-aging. Aging was simulated by steam autoclave. X-ray diffraction analysis was used to estimate the amount of monoclinic phases of the groups. Color measurements of tested groups were performed with a spectrophotometer. Biaxial flexure test was used to calculate the flexural strength. Statistical analysis was conducted with One-way ANOVA and LSD test for stregth values and Kruskal Wallis and Dunn's Multiple tests for color datas (p2).