Kil takviyeli alçak yoğunluklu polietilen kompozit üretimi ve mekanik özelliklerin incelenmesi
The production and examination of mechanical properties of clay filled low density polyethylene composites
- Tez No: 461722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın ana amacı partikül takviyeli kompozit malzeme ürtetimidir. Matrik malzme ile takviye malzeme arasındaki temas bölgesinde bir yapışma amaçlanmaktadır. Bu çalışmada mukavemet artışlar veya azalmalar gözlenmektedir. Kompozit malzeme üretmek için polimer matriks (Düşük yoğunluklu polietilen - LDPE) malzeme içersine ağırlıkça (%1, %2, %4, %6, %8 ve %10) kil takviyesi (Bentonit) eklenmektedir. Bu karışıma alkol eklenip kavanoz değirmende karıştırılmaktadır. Son karışım kompozit çubuklar üretmek için ekstrudere konulmaktadır. Ekstruderde üretilen kompozit çubuklar merdaneli kırıcıda kırılmaktadır. Merdaneli kırıcıda üretilen kompozit taneleri enjeksiyona eklenerek kompozit plaka elde edilir. Kompozit plakalardan Çekme (ASTM D680) ve Eğme (ASTM D790) testi standartlarına uygun işlenmesiyle numunelerin testleri yapılmaktadır. Bu çalışmada takviye edilmemiş LDPE ile montmollonit takviyeli kompozit malzemeler arasında mukavemet artışları ve azalmaları gözlenmektedir. Kompozit malzemenin yapısını SEM görüntüleri ile desteklenmektedir ve sonuçlar yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to produce particle-reinforced composite material. In the area of contact between the matrix material and the reinforcing material, an adhesion is intended. In this study, increase or decrease in strength is observed. To produce composite materials, clay reinforcement (bentonite) is added with a (1%, 2%, 4%, 6%, 8% and 10%) percent by weight into the polymer matrix (low-density polyethylene - LDPE) material. Alcohol is added to this mixture and mixed in a jar mill. The final mixture is put into an extruder to produce the composite rods. The composite rods produced in the extruder are broken in a roll crusher. Composite particles which are produced in roll crusher are added into injection to obtain composite plates. Samples of composite are tested by processing them according to Tensile (ASTM D680) and Bending (ASTM D790) test standards. In this study, strength increases and decreases between unreinforced LDPE and montmollonit reinforced composite materials are observed. Structure of composite material is supported by SEM images and the results are interpreted.