Attenüe parapoxvirus ovis'in koyunlarda bazı serum sitokin ve antikor seviyelerine etkisi
Effect of attenue parapoxvirus ovis on levels of some serum cytokine and antibody in sheep
  1. Tez No: 462483
  2. Yazar: KAMİL ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Parapoxvirus ovis (ORFV) enfeksiyonları küçük ruminantların önemli bulaşıcı viral hastalıklarından birisidir. Ülkemizde ve tüm dünyada bu hastalığa karşı çeşitli aşılar kullanılmaktadır. Bu araştırma ile attenüe orf virus aşı suşu uygulanan koyunların kan serumlarında nötralizan antikor varlığı ile sitokin miktarlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada ORFV'ye karşı antikora sahip olmayan, herhangi bir etkene karşı aşı uygulaması yapılmamış ve 6-8 aylık 10 adet Akkaraman erkek toklu kullanıldı. Hayvanların inguinal bölgelerinin kılsız kısımlarına attenüe ORFV'nin 0,5 ml'si ile skarifikasyon işlemi yapıldı. Aşılamadan önce 0.saat (kontrol) ve sonraki 6.,12.,24.,48.,72.,96.,120.saat, 7.,14.,21.,30.,60.,90.,120.,150. ve 180. günlerde v.jugularisten serum örnekleri alındı. Elde edilen serumlarda nötralizan antikor varlığı araştırıldı. Buna ilave olarak toplanan serum örneklerinde proinflamatuar özelliğe sahip (Th1) sitokinlerden IL-1β, IL-12, IFN-γ, TNF-α, anti inflamatuar özelliğe sahip (Th2) sitokinlerden IL-4, ve IL-10 düzeyleri ELISA yöntemi kullanılarak belirlendi. Attenüe ORFV uygulaması ile toplanan tüm serum örneklerinde nötralizan antikor tespit edilemedi. IL-1β, IL-12, IFN γ, TNF-α ve IL-10 seviyelerinde kontrol serumlarına göre istatistiki açıdan önemli bir fark meydana gelmediği (p>0,05) görülmekle beraber, IL-4 düzeyinde 30.
Özet (Çeviri)
Parapoxvirus ovis (ORFV) infection is one of important contagious viral diseases of small ruminants. Various vaccines are used against this disease in our country and all over the world. The aim of this study was to determine the concentration of cytokine and neutralizing antibody in blood serum of sheep that were administered attenuated orf virus vaccine strain. In this study, 10 male Akkaraman sheep, 6-8 months of age, tested negative for ORFV antibodies and not vaccinated against any agent were used. Scarification was applied with 0.5 ml of attenuated ORFV at hairless parts of inguinal region of each animal. Serum samples were obtained from v. jugularis at 0 hour (control) before the inoculation and at the following 6.,12.,24.,48.,72.,96.,120. hours, 7.,14.,21.,30.,60.,90.,120.,150. and 180. days. Antibody presence was investigated in the sera by serum neutralizing test. In addition, levels of IL-1β, IL-12, IFN-γ, TNF-α from proinflammatory cytokines (Th1) and IL-4 and IL-10 from anti-inflammatory cytokines (Th2) were determined by ELISA. Neutralizing antibody could not be detected in all serum samples.