Perkütan mitral valvüloplasti yapılan hastalarda sol atriyum 'spontan eko kontrast' ile kan viskozitesi, periferik yayma, transtorasik ve transözofageal ekokardiyografi bulguları arasındaki ilişki
Relationship between blood viscosity, peripheral smear, transthoracic and transesophageal echocardiographic findings with left atrium 'spontaneous echo contrast' in patients undergoing percutaneous mitral valvuloplasty
  1. Tez No: 462605
  2. Yazar: ZİYA GÖKALP BİLGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKAN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Spontan eko kontrast (SEK) özellikle mitral darlığı hastalarında sol atriyumda sık görülen ve serebrovasküler olaylar (SVO) için risk faktörü olduğu bilininen ancak patofizyolojisi tam olarak aydınlatılamayan bir ekokardiyografik bulgudur. Perkütan mitral valvüloplasti yapılması planlanan 48 mitral darlığı hastası çalışmaya dahil edildi. Sol atriyum SEK derecesi 0'dan 4'e kadar yoğunluğuna göre sınıflandırıldı. İşlem sırasında aort ve sol atriyumdan kan örnekleri alındı. Bu örneklerden ayrı ayrı tam kan viskozitesi, plazma viskozitesi çalışıldı ve periferik yayma (PY) yapıldı. Hastaların 23'ünde (%48) ciddi SEK (SEK derecesi 3-4), 25'inde (%52) hafif-orta derece SEK (SEK derecesi 0-1-2) saptandı. Atriyal fibrilasyon (AF) ve hipertansiyonu olan hastalarda daha yoğun SEK saptandı. SEK yoğunluğu ile SVO öyküsü, mitral kapak alanı, mitral kapak basınç farkı, sol atriyum ortalama duvar hızları, toplam atriyal ileti zamanı ve PY'de rulo formasyonu arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Ciddi SEK'i olan hastalarda yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), sol atriyum çapı, sol atrium alanı ve sol atriyum plazma viskozitesi (PV) hafif-orta SEK'i olanlara göre daha yüksek bulundu. Buna karşın sol ventrikül atım oranı, sol atriyal appendiks (SAA) doluş ve boşalma hızları, SAA dış duvar geç sistolik hızı, SAA fraksiyonel alan değişimi ve pulmoner ven (PVe) sistolik hızı ciddi SEK olan hastalarda daha düşüktü. Yapılan çoklu doğrusal regresyon analizi sonrası SEK derecesi ile en güçlü ilişki AF, sol atriyum PV ve sol atriyum çapı arasında bulunmuştur. Sinus ritmindeki hastalar incelendiği zaman SEK derecesi ile en kuvvetli ilişki sol atriyum çapı, sol atriyum PV ve VKİ arasında bulunmuştur. Sonuç olarak bu araştırma ile mitral darlığı olan hastalarda AF, SAA sistolik fonksiyon bozukluğu, sol atriyum boyutlarındaki artış, sol ventrikül atım oranında düşüş, PVe akım hızlarında azalma ve sol atriyum PV'sindeki artış ile SEK'in oluşumu arasındaki ilişkiyi göstermiş olduk.
Özet (Çeviri)
Spontaneous echo contrast (SEC) is an echocardiographic finding particularly found in left atrium of patients with mitral stenosis and known as a risk factor for stroke. However, its pathophysiology is not fully understood. Forty-eight patients with mitral stenosis scheluded for percutaneous mitral valvuloplasty were included in the study. The severity of SEC was graded from 0 to 4 according to its density. Blood samples were taken from the aorta and left atrium during the procedure. Whole blood viscosity, plasma viscosity and peripheral smear (PS) samples were obtained and analysed separately from these sites. Severe SEC (grade 3-4) was found in 23 patients (48%), remaining 25 patients (52%) had mild to moderate SEC (grade 0-1-2). The patients with atrial fibrillation (AF) and hypertension (HT) had more significantly severe SEC compared to other patients. A history of stroke, rouleaux formation at the PS, mitral valve area, transmitral diastolic gradient, left atrial mean wall velocities and total atrial conduction time were not different between two groups. Compared to patients with mild to moderate SEC, patients with severe SEC had increased age, body mass index (BMS), left atrial diameter, left atrial area and left atrial plasma viscosity (PV). However, ejection fraction, left atrial appendage (LAA) filling and emptying velocities, LAA lateral wall late systolic velocity, LAA fractional area change and pulmonary vein (PVe) systolic velocity were found to be significantly reduced in patients with severe SEC compared to mild to moderate SEC. On multiple linear regression analysis, AF, left atrium PV and left atrial diameter were the strongly correlated with SEC grade. When patients with sinus rhythm were analyzed, the strongest correlation with SEC grade was found with left atrium diameter, left atrium PV and BMI. In conclusion, we have shown that AF, HT, systolic dysfunction of LAA, increased left atrial dimensions, reduced ejection fraction, decreased PVe flow velocity and increased left atrial PV were related with the development of SEC in patients with mitral stenosis.