Marmara Denizi'nin kuzeyinden toplanan midyelerde (mytilus galloprovincialis lamarck, 1819) inorganik ve organik arsenik seviyesinin belirlenmesi
Determination of inorganic and organic arsenic levels in mussels (mytilus galloprovincialis lamarck, 1819) obtained from the northern Marmara Sea
- Tez No: 462929
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN BALKIS, YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışması Marmara Denizi'nin kuzeyinden toplanan midyelerde (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) biriken inorganik ve organik arsenik miktarını ve deniz suyunun örnek alındığı andaki fizikokimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemesi 4–5 Haziran 2015'de belirlenen 13 istasyonda yapılmıştır. 0,5–3 metre arası derinliklerde el kepçesi, spatula ve dalışla midye örnekleri toplanmıştır. Örneklerdeki toplam arsenik düzeylerinin 1,32075-6,73077 mg/kg, inorganik arsenik düzeylerinin 0,01885–0,24087 mg/kg, organik arsenik düzeylerinin ise 1,26132–6,68591 mg/kg arasında olduğu belirlenmiştir. İnorganik arsenik değerlerinin kabul edilebilir en yüksek sınır değerin altında olduğu ve insan sağlığı açısından ciddi bir tehlike oluşturmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to detect of inorganic and organic arsenic amount in mussels (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) collected from the northern part of Marmara Sea and the physicochemical properties of sea water samples. The sampling took place at 13 different stations between June 4 and 5 in 2015. At depths of 0.5-3 meters, mussels samples were collected by hand lance, spatula and diving. Total arsenic levels in the samples were determined to be between 1.32075-6.73077 mg/kg, inorganic arsenic levels between 0.01885 and 0.24087 mg/kg, and organic arsenic levels between 1.26132-6.68591 mg/kg. It has been found that inorganic arsenic values are below the highest acceptable limit and do not pose a serious hazardous effect on human health.