Türkiye'de halk sağlığı sosyal hizmetinin uygulayıcıların gözünden incelenmesi
Examination of public health social work in the perspective of practitioners in Turkey
- Tez No: 463161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Health, Health Care Management, Social Services
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Türkiye'de halk sağlığı sosyal hizmetinin bu günkü durumu herhangi bir araştırma ile ortaya konmuş değildir. Bu gerekçe ile bu çalışmada amaç, Türkiye'de halk sağlığı sosyal hizmetinin mevcut işlevselliğini halk sağlığı kurumlarında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının uygulamaları ve görüşleri çerçevesinde saptamaktır. Çalışma, niceliksel metodolojiye dayalı genel tarama modelinin kullanıldığı tanıtsal bir niteliğe sahiptir. Çalışmada, örnekleme yöntemi kullanılmayarak tam sayım hedeflenmiştir. Bu kapsamda, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu merkez ve taşra teşkilatlarında çalışan 267 sosyal hizmet uzmanından 167'sine ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan ve yaş ortalamaları 28.74 olan halk sağlığı sosyal hizmet uzmanlarının (HSSHU) %51,5'i erkek, %48,5'i kadındır. Sadece %17,'si yüksek lisans mezunudur. Tamamına yakını (%98,8) uygulayıcı pozisyonunda çalışmaktadır. Yarıdan biraz fazlası lisans eğitiminde halk sağlığı alanında çalışmayı düşünmüştür. Yarısına yakını (%46,7) halk sağlığı (HS) alanında 1 yıldan az; yarısına yakını (%44,9) ise 1-5 yıldır çalışmaktadır. %39,5'i HS alanında çalışmaya devam etmek isterken, %37,1'i kararsızdır. %59,9'u sosyal hizmet genel eğitimini“iyi”şeklinde ifade etmektedir. Fakat %41,3'ü sosyal hizmet eğitiminin halk sağlığı sosyal hizmet (HSSH) uygulamalarını karşılama düzeyini“ne iyi ne kötü”şeklinde belirtmektedir. %25,7'si lisans eğitiminde HS ve HSSH ile ilgili ders almış, %10,8'i ise HS alanında staj yapmıştır. HSSHU'ların HS ilkeleri görüşü puan ortalamaları 65 üzerinden 56.13; sağlığın sosyal belirleyicilerini göz önünde bulundurma puan ortalamaları ise 70 üzerinden 40.07'dir. HSSHU'lar tarafından HS görüşüyle en dezavantajlı grup“engelliler ve kronik hastalığı olanlar”şeklinde bulunmuştur. Halk sağlığı sosyal hizmet alanında çalışanların büyük çoğunluğu (%83,2) rolünü“eğitimci”olarak görmektedir. Rol ve görevlerin yerine getirilmesini engelleyen en büyük sıkıntı %76,6 ile“iş tanımının olmaması”şeklinde tespit edilmiştir. Katılımcıların halk sağlığı alanında ekip çalışma sıklıklarının yüksek olduğu saptanmıştır. %88,6'sı psikologlarla iş birliği yapmaktadır. Üniversiteden alınan bilgi (%79), internet (%77,8) ve yasal düzenlemeler (%74,9) HSSHU'ların en sık başvurdukları bilgi kaynaklarıdır. Büyük çoğunluğu ruh sağlığı şube ya da birimlerinde uygulama gerçekleştirmektedir. Yine en sık hizmet verilen hedef kitle ruh sağlığı sorunu olanlardır. Sosyal hizmet uzmanlarının halk sağlığı temel standartlarını yerine getirme puan ortalamaları 70 üzerinden 44.74'tür.
Özet (Çeviri)
The present situation of public health social work in Turkey is not revealed by any research. With this justification, the aim of this study is to determine the current functioning of public health social works in Turkey within the framework of the practices and opinions of social workers working in public health institutions. The study has a diagnostic character in which the general screening model based on quantitative methodology is used. In the study; sampling method is not used; full counting was aimed. In this context, 167 of the 267 social workers working in the central and provincial organizations of the Public Health Institution of Turkey were reached. %51.5 of the public health social workers who participated in the survey are male and %48.5 are female and the average age is 28.74. Only 17% are graduate students. Almost all (98.8%) are in the practitioner position. A little more than half thought about working in the field of public health in undergraduate education. Nearly half of the participants (46.7%) were less than 1 year in the field of public health; (44.9%) are working for 1-5 years. 39.5% wanted to continue to work in the field of public health, while 37.1% were undecided. 59,9% express social work general education as“good”. However, 41.3% of them point out that“neither good nor bad”is the level of social work education that fulfillment of public health social work practices. 25,7% of them took lessons from public health and public health social works in their undergraduate education, and 10,8% had internship in public health field. The average score of the public health principles of public health social workers is 56.13 out of 65 points and the average score of the social determinants of health is 40.07 out of 70 points. The most disadvantaged group identified by public health social workers was found to be“people with disabilities and chronic illnesses”. The majority (83.2%) of the people working in the field of public health social work are referred to as“educators”. The greatest obstacle preventing the fulfillment of roles and duties was determined as“no job description”with 76.6%. It was determined that social workers participating in the survey had higher frequency of team work in the field of public health. 88.6% of them are working together with psychologists. Information received from universities (79%), internet (77.8%) and legal regulations (74.9%) are the most frequent sources of information for public health social workers. The vast majority are implementing in the mental health branch or units. Again, the most frequently served target group are those who have mental health problems. The average score of social workers' basic standards of public health is 44.74 out of 70.