Assess agility: An agility assessment approach supported with an automated web based agility assessment tool
Assess agility: Otomatı̇ze edı̇lmı̇ş web tabanlı bı̇r çevı̇klı̇k değerlendı̇rme aracı ı̇le desteklenmiş bı̇r çevı̇klı̇k değerlendı̇rme yaklaşımı
- Tez No: 463660
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR DEMİRÖRS, DR. ÖZDEN ÖZCAN TOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Günümüzde çevik metodolojileri benimseyen organizasyonların sayısı gittikçe artmaktadır. Ancak bu benimseme süreci çokça bilgi ve efor gerektirdiğinden dolayı kolay değildir. Mevcut durumda, çevik metodolojileri benimseyen kurumların çoğu, çevikliklerinin ölçüsünü ve çevik benimsemelerinin başarısını belirlemek için değerlendirmeleri kullanmaktadırlar. Literatürde, çevik değerlendirme modelleri ile ilgili birçok çalışma mevcuttur. Ancak, bu modellerin uygulanması için de yine önemli miktarda zaman ve efor gerekmektedir. Tanımlı çevik değerlendirme modelleri ile çeviklik değerlendirmeleri gerçekleştirirken gereken zamanı ve eforu düşürmek araç kullanımı ile mümkün olabilir. Ancak, var olan çeviklik değerlendirme araçları kurumların çevikliklerini belirlemek için gereken kriterleri sağlamamaktadırlar. Bu sebeple web altyapısı üzerinden tüm kurumlar tarafından ulaşabilen genel bir çeviklik değerlendirme aracına ihtiyaç vardır. Bu tez çalışmasında, otomatize web tabanlı bir çeviklik değerlendirme aracı ile desteklenmiş bir çeviklik değerlendirme yaklaşımı sunulmuştur. Çalışmada öncelikle var olan çeviklik değerlendirme araçları ortaya çıkartılıp, bu araçların üstün özellikleri inceledikten sonra, bu özelliklerin üzerinden beklenen kriterler ortaya konulmuştur ve bu kriterlerle araçları değerlendirilmiştir. Ondan sonra kapsamlı bir çeviklik değerlendirme modeli ile değerlendirme yapmak için gereken kuralları tanımlayan örnek bir çeviklik değerlendirme süreci ortaya koyulmuştur. Sonra, aracın gereksinimleri ve tasarımı tanımlanmış. Daha sonra da geliştirilen aracı değerlendirmek üzere tasarlanan bir çoklu durum çalışmasına yer verilmiştir. Son olarak da sonuç ve gelecekteki çalışmaların detaylarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, more and more organizations are adopting agile methodologies to their software development processes. However, this adoption process is not straightforward due to the extensive knowledge and effort required. Currently, most agile adopters use assessments at a regular basis to understand the extent of their agility and to determine the success of their agile adoption. There have been many studies conducted about agile assessment models in the literature. Still, these models require significant time and effort to apply. The amounts of time and effort required to perform agility assessment with defined agility assessment models could be decreased with tool usage. However, existing agility assessment tools do not meet expected criteria for organizations to determine their agility. Therefore, there is a need for a generic agility assessment tool that automates and guides the agility assessment process fully and is reachable for all organizations through the web infrastructure. In this thesis, an agility assessment approach supported with an automated web-based agility assessment tool is developed. The study first explores the existing agility assessment tools, then examines the most prominent features of those tools, deducts expected criteria from the features, and evaluates the tools based on the expected criteria. After that the study presents an exemplar agility assessment process that defines the rules to perform and agility assessment with a comprehensive agility assessment reference model. Then, presents the requirements and design of the tool. Afterwards, the details of a multiple case study that conducted to evaluate the tool is presented. Finally, conclusion and future work is given with details.