Türkiye'de yaygın tilavet geleneği ve fonetik tahlili
The prevalent qur'an recitation tradition and its phonological analysis in Turkey
  1. Tez No: 464482
  2. Yazar: FATMA YASEMİN MISIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN MAŞALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türkiye'de Yaygın Tilâvet Geleneği ve Fonetik Tahlili İslam ülkeleri arasında Türkiye olarak kendimize özgün bir tilâvet geleneğine sahibiz. Tilâvetimizin karakteristik özellikleri ülkemiz dışındaki islam dünyasıyla farklılık arzetmekte. Bu farklılıklar Kur'ân doğrularına zarar vermeyen bize özgü hususiyetler midir? Yoksa bu durum bir hatalı okuma boyutuna mı gelmiştir? Meseleye, okuyuş tarzı, makam ve uslüb yönü gözardı edilerek, sadece mahrec, sıfat, tecvit uygulamaları ve bunlara müteallik bir kaç husus çerçevesinde yaklaşılmıştır. Kur'ân tilâveti bize nasıl ulaşmıştır? Rasulullah'dan (sav) bu yana bizlere doğru seslerin ulaşabilmesi için gözetilen kriterler nelerdir? Bu kriterlerden biri olan rivâyet boyutu tarihi seyriyle araştırılmış ve ülkemizdeki kıraatin rivâyet yönüyle nereye dayandığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci kriter olan dirâyet boyutu tarihi seyriyle ortaya konmuş ve ülkemizdeki tilâvetin dirâyet temelleri tesbit edilmeye çalışılmıştır. Ele geçirilen ip uçları ve bulgular tilâveti etkileyen her husus için değerlendirilerek, doğruların ve yanlışların tesbiti yoluna gidilmiştir.Bu doğrular ve yanlışlar sonrasında yapılması gerekenin ne olduğu, karakteristik özelliklerimizi terketmeden, hataya da düşmeden nasıl bir yol izleyebileceğimiz ve bundan sonrası için bu konuda ne gibi çalışmalar yapılabileceğimiz yine bu çalışmanın değindiği konular arasındadır.
Özet (Çeviri)
The prevalent Qur'an recitation tradition and its phonological analysis in Turkey Turkey has its own Qur'an recitation tradition that is distinguished from all other Muslim countries around the World. The characteristic attributes of this particular recitation style presents clear and distinct differences in the recitation style among the Muslim World. This study delves into these differences that are particular to Qur'an recitation tradition in Turkey to find out whether they can be classified as idiosyncratic differences that does not alter the meaning of Qur'an. It further yearns to analyse if these idiosyncracies constitute mistakes in Qur'an recitation. The approach that is adopted in this study focuses on the phonological aspects of recitation such as the points and manners of articulation and the connected speech processes or phonological rules of Arabic sounds, disregarding any differences due to melodious recitation styles.