Neonatal buzağı ishallerinin etiyoloji, diagnoz, prognoz ve sağaltımının belirlenmesinde akut faz proteinleri (haptoglobin (hp), serum amyloid (saa)) ile hematolojik ve biyokimyasal parametrelerin incelenmesi
Investigation of acute phase proteins (haptoglobin (hp), serum amyloid a (saa)) and haematological and biochemical parameters in etiology, diagnose, prognose and treatment of neonatal calf scours
- Tez No: 464819
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET SEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamız Diyarbakır ilinde farklı büyükbaş hayvan işletmelerinde bulunan 14 adet sağlıklı ve 59 adet neonatal ishalli olmak üzere toplam 73 adet buzağıda gerçekleştirildi. Neonatal ishalli buzağılarda dehidrasyon derecesinin artmasına paralel olarak respirasyon ve pulzasyon frekanslarında önemli oranda artış, deri elastikiyeti geri çekilme süresinde uzama belirlenirken, temperatürde ise önemli oranda düşüş saptandı. Buzağılardan klinik muayenelerini takiben dışkı ve kan örnekleri alındı. Dışkı örneklerinde immunokromatografik hızlı diagnostik test kitleri ile enteropatojen tanıları yapıldı. Neonatal ishalli buzağılara ait dışkıların analizleri sonucunda buzağıların %6,78'inde hiçbir enteropatojen görülmezken, %18,64'ünde sadece E.coli K-99 suşu, %18,64'ünde cryptosporidium, %15,25'inde rotavirus tespit edildi. Ayrıca miks olarak %6,78'inde E.coli K-99 ile cryptosporidium birlikte, %10,17'sinde E.coli K-99 ile rotavirus birlikte, %1,70'inde rotavirus ile giardia birlikte, %6,78'inde cryptosporidium ile rotavirus birlikte, %6,78'inde cryptosporidium ile giardia birlikte, %1,70'inde rotavirus, giardia ve cryptosporidium birlikte, %3,39'unda cryptosporidium ile coronavirus birlikte, %1,70'inde cryptosporidium, giardia ve coronavirus birlikte ve %1,70'inde ise E.coli K-99 ile salmonella spp. birlikte tespit edildi. Bölgemizde ilk olarak neonatal buzağılarda ishale yol açan enteropatojenlerden giardia etkeni immunokromatografik tanı metoduyla tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Our study was performed on a total of 73 calves: 14 healthy ones and 59 with neonatal diarrhea located in different livestock enterprises in Diyarbakır. While a significant increase was determined in respiration and pulsation frequency in parallel to the rise of the degree of dehydration in neonatal calf diarrhea, along with prolonged period of withdrawal in skin elasticity, the decrease in the temperature was observed to be significant Following the clinical examination, feces and blood samples were taken from calves. In stool samples, the enteropathogenic diagnosis was made through immunochromatographic rapid diagnostic test kits As a result of the analyses of feces of calves with neonatal diarrhea, no enteropathogen was observed in 6.78%, while E. coli K-99 strain was detected in only 18.64%, cryptosporidium in 18.64%, rotavirus in 15.25%. Also, cryptosporidium and E. coli K-99 were mixedly determined together in 6.78%, E. coli K-99 and rotavirus together in 10.17 %, Giardia and rotavirus together in 1.70%, Cryptosporidium and rotavirus together in 6.78%, cryptosporidium and giarda together in 6.78%, rotavirus, giardia and cryptosporidium together in 1.70%, coronavirus and cryptosporidium together in 3.39%,cryptosporidium, Giardia and coronavirus together in 1.70% , and E. coli K-99 and Salmonella spp. together in 1.70 %. Enteropathogen giardia factor causing diarrhea among neonatal calves was determined for the first time through immunochromatographic diagnostic method in our region.