Tıbbi görüntü verilerinin iletiminde kullanılan şifreleme algoritmalarının analizi
An analysis of encryption algorithms used for medical image data transfer
- Tez No: 465045
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERTBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tıp alanındaki görüntüleme teknolojilerinin gelişimi ve çeşitlenmesi, tedavi kurumlarındaki iş süreçlerinin önemli bir bölümünü oluşturan tıbbi görüntülerin arşivlenmesi ve kullanılmak üzere arşivden geri çağrılmasından doğan gereksinim nedeniyle bu işlemlerin de elektronik ortama taşınmaya başlaması standardizasyon, maliyet vb. birçok amaçla bu alanda bir düzenleme yapılması zorunluluğu doğurmaktadır. Bilgi üretimi, iletimi ve paylaşımı için ortak bir dilin kullanılması zorunludur. Bu amaca hizmet eden bazı ulusal ve uluslararası kodlama ve sınıflandırma sistemleri mevcuttur. Bu kapsamda tıp alanındaki görüntüleme teknolojilerinin ürettikleri verilerin (MR, Tomografi, Ultrasonografi, Röntgen Filmi, EMG gibi) güvenliği ve bu verilere yetkisiz kişilerin ulaşmaması için gerekli çalışmaların yapılması hedeflenmektedir. Bu tezde tıp alanındaki görüntüleme teknolojilerinin ürettikleri verilerin (MR, Tomografi, Ultrasonografi, Röntgen, EKG gibi) iletiminde ve kurumlar arasında paylaşılmasında kullanılan HL7, DICOM gibi standartların görüntü iletimindeki güvenlik eksikliklerinin giderilmesi ve optimizasyonu için geliştirmeler yapılmıştır. Bu amaçla, tıbbi görüntüleme sistemlerinde kullanılan standart DICOM'un hem dosya alanına hem de DICOM formatının görüntü ve veri kısımlarını ayırarak hasta mahremiyetini oluşturan veri kısmının güvenliği için etiket alanına şifreleme ve şifre çözme yöntemleri uygulanmıştır ve birbiriyle karşılaştırılmıştır. Çalışmada 3DES, AES ve RSA ile etiket şifreleme ve şifre çözme yöntemleri tercih edilmiştir. Verilerin güvenliğini DICOM şifreleme ile sağlama maliyetinin örneklenen küçük, orta ve büyük ölçekli hastane işleyişi üzerinden etkileri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development and diversification in the field of medical imaging technologies, is an important part of medical treatment institutions and business processes, and archiving the images back to the archive to be used in the electronic media because of the need arising from invoked of these operations, the cost to relocate to the standardization of the starting in this area, and so on for the purpose of the obligation to edit. For this purpose thereare some of national and international coding and classification systems. In this dissertation, the standartslike HL7 and DICOM which used for transmitting and sharingdatas (MR, tomography, ultrasonografi, rontgen, ecgetc.) with institutions beingproducedby medical visulasition technologies has been improved in respect of security deficiencies of image transmitting and optimization. Encryption and decryptionmethods has been applied and compared to standart DICOM format used medical visualisation systems for both file field and metatag field which provides privacyof patient by distinguishing image and data of DICOM format. Inaddition to 3DES, AES, RSA also metatag encrypting and decryptingmethods has been preferred in the dissertation. The effects of data security bymeans of DICOM encryption cost has been manifestedthroughoperation of sampled small, medium and largehospitals.