Ekonomik öneme sahip bazı üzüm çeşitleri, Amerikan asma anaçları ile bunlara ait klonların aflp'ye dayalı moleküler karakterizasyonu
Moleculer characterization of economically important some grape varieties, rootstocks and their clones based on aflp markers
- Tez No: 465051
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN SÖYLEMEZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Asma çeşitlerinin tanımlanmasında başlıca sorun Vitis cinsindeki büyük morfolojik ve genetik değişkenlik olup bu durum karışıklık ve belirsizliklere de yol açmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de klon seleksiyonu yapılmış bazı üzüm çeşitleri ve Amerikan asma anaçları ile bunlara ait klonlar ve referans çeşitler de dâhil olmak üzere toplam 154 birey AFLP tekniği ile tanımlanmıştır. Bu teknikte özellikle, restriksiyon enzimleri (EcoRI/MseI) ve kesim bölgelerine yönelik ikili (di) selektif primerler (ESEL32-MSEL2, ESEL32-MSEL6, ESEL32-MSEL7, AFLPC-MSEL6, AFLPC-MSEL7, AFLPD-MSEL7, AFLPD-MSEL2, ESEL22-MSEL2, ESEL22-MSEL6, ESEL22-MSEL7) kullanılmıştır. Sonuçta polimorfizm oranı %87,8 olarak bulunmuştur. Klonlar ve genotipler arasındaki benzerlik oranlarının %99 ile %39 arasında değiştiği gözlenmiştir. Farklı genotipler arasındaki en yüksek benzerlik oranı %84 ile Bilecik İri Karası ve Kozak Siyahı 198, en düşük benzerlik oranı %39 ile Hafızali ve Siyah Razakı genotiplerinde görülmüştür. Klonlar arasındaki en yüksek benzerlik oranı ise %99 ile Karaerik 15 ve Karaerik 30'da görülmüştür. Bu tez çalışması ile klonal polimorfizm sağlanmıştır. Moleküler filogenetikteki tekniksel ilerlemeler (SNP: Single Nucleotide Polymorphism-Tek Nükleotid Polimorfizmi), mevcut materyalin klonal teyitlerinde ileriye yönelik katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The major problem in defining grape varieties is the huge morphological and genetic variability in the genus Vitis, which also leads to confusion and uncertainty. In this study, a total of 154 individuals were identified with AFLP technique, including grape varieties selected in Turkey and grapevines and American rootstocks and their clones and known varieties as central. In this technique, restriction enzymes (EcoRI / MseI) and double (di) selective primers for cutting regions (ESEL32-MSEL2, ESEL32-MSEL6, ESEL32-MSEL7, AFLPC- MSEL6, AFLPC- MSEL7, AFLPD- MSEL7, AFLPD- ESEL22-MSEL2, ESEL22-MSEL6, ESEL22-MSEL7) are used. Polymorphism rate was found as 87,8%. It was observed that the similarity rates between genotypes and clones varied between 99% and 39%. The highest similarity rate among the different genotypes was found in the genotypes of Bilecik İri Karası and Kozak Siyahı with 84%. The lowest similarity rate was found in the genotypes of Hafızali and Siyah Razakı with 39%. The highest similarity rate among the clones was found in clones 15 and 30 of the Karaerik variety with 99%. In this study, clonal polymorphism was provided. Technical progress in moleculer phylogenetics (SNP: Single Nucleotide Polymorphism) will provide prospective contributions in clonal assays of the present material.