Marul iri damar hastalığı Lettuce big-vein disease) ve marul mozaik virüsü (Lettuce mosaic virus)'nün tanılanması ve karakterizasyonu
The detection and characterization of Lettuce big-vein disease and Lettuce mosaic virus
  1. Tez No: 465353
  2. Yazar: HAVVA NUR SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ARAP KAMBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma 2015-2017 yılları sonbahar ve kış dönemlerinde Adana ve Mersin illerinde yaygın olarak marul yetiştiriciliği yapılan alanlarda Marul iri damar hastalığı (Lettuce big-vein disease, LBVD)'nın saptanması ve bu hastalığa neden olan etmen veya etmen kompleksinin belirlenmesi; Marul mozaik virüsü (Lettuce mosaic virus, LMV)'nün tanılanması ve karakterizasyonu amacıyla yürütülmüştür. Arazi çıkışlarında simptomatolojik olarak LBVD (MiLBVV, LBVaV) veya LMV ile enfekteli olduğundan şüphelenilen toplam 160 adet marul bitkisinden örnekleme yapılmış ve ELISA testleri sonucunda, MiLBVV, 53; LMV ise 22 bitkide saptanmıştır. RT-PCR çalışmalarında MiLBVV için MiLBVV(1) ve MiLBVV(2) primer çifti ile Çukurova, Seyhan, Karaisalı, Yakapınar ve Yenice izolatlarından 233 bp; LBVaV'ye özgü VP-248 ve VP-249 primer çifti ile Çukurova, Karaisalı ve Yenice izolatlarından 296 bp; LMV'ye özgü LMV CPR ve LMV CPF primer çifti ile Yakapınar, Yumurtalık ve Yenice'den toplanan marul izolatlarına ait 360 bp büyüklüğünde bandlar elde edilmiştir. Dizi analizleri sonucunda, MiLBVV için, Yenice-1 ve Yenice-2 izolatları aynı grupta yer alırken, Adana'dan alınan izolatlarla Mersin'den alınan izolatlar farklı gruplarda yer almıştır. LBVaV için kullanılan Yüreğir izolatı Suudi Arabistan izolatı ile aynı grupta yer alırken, LMV için kullanılan Yenice-2 izolatı hiçbir ülke izolatı ile aynı grupta yer almamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted for detection of and to investigate of causative agents causing Lettuce big-vein disease (LBVD) and diagnosis and characterization of Lettuce mosaic virus (LMV) in the fields where the lettuce cultivation was made extensively in Adana and Mersin provinces in autumn and winter of 2015-2017. A total of 160 lettuce plants suspected to be infected with LBVD (MiLBVV, LBVaV) or LMV were sampled at the field simptomologically. As the result of ELISA tests, MiLBVV and LMV were detected in 53 and 22 plants, respectively. In the RT-PCR studies for MiLBVV, the band a size of 233 bp was obtained by MiLBVV(1)-MiLBVV(2) primer pair for isolates collected from Cukurova, Seyhan, Karaisalı, Yakapınar and Yenice regions; the band a size of 296 bp was obtained for Cukurova, Karaisalı and Yenice isolates by LBVaV specific VP-248 and VP-249 primer pair; a band of 360 bp was observed for isolates collected from Yakapınar, Yumurtalık and Yenice by LMV specific LMV-CPR; LMV-CPF primer pair. As a result of sequence analysis, while Yenice-1 and Yenice-2 isolates of MiLBVV were in the same group, Adana and Mersin isolates of MiLBVV were in different groups. While Yüreğir isolate of LBVaV in the same group with Saudi Arabia isolate, the Yenice-2 isolate used for LMV did not take part any other country isolate.