Nûjenxazî di rûxsara helbestên Şêx Nûrî da
Şeyh Nuri'nin şiirlerinde kullandığı şiir kalıpları
- Tez No: 465881
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma önsözden sonra üç bölüme ayrılmıştır ve sonuç, kaynakça ile araştırma özeti de Arapça ve ingilzce yazılmış olup araştırma tamamlanmıştır.Bu bölüm Şeyh Nurî'nin yaşamı ile aydın kişiliği ve entelektüeliğinden meydana gelmektedir ve aşağıda belirtiğimiz birkaç alt konuya ayrılmıştır: Şeyh Nuri'nin yaşadığı dönem; Bilindiği gibi her şairin yaşadığı dönemin onların fikir, eser ve görüşleri üzerinde hatırı sayılır derecede etkisi ve rolü vardır. Ayrıca şairlerin genel kültürlerini de etkilemektedir, şair ne okumuş ve şairin uzmanlık alanı hangi yönde daha etkilidir, çünkü şairlerin görüşleri, entelektüel ile aydın kişilkleri onların şiirlerinde açıkça dışa vurmaktadır. Şairlerin kültür ve aydınlık seviyeleri ne kadar yüksek olursa onların şiirsel görüş ve düşünceleri o denli akıcı ve derin olur.Şeyh Nuri ve Gazatecilik Makaleleri; Burada da Şeyh Nuri'nin aktif olarak çalıştığı gazeteler ile aktif olarak çalışmadığı halde edebi eser ve şiirlerinin yayınlandığı gazetelerden bahsedilmektedir. Ayrıca burada Şeyh Nuri ve türkülerden bahsedilmektedir, çünkü Şeyh Nuri'nin edebi aydın kişiliği, kültür ve yaratıcılığının rol ve etkisinin yanı sıra türkü, şarkı ile halk ezgileri alanında da önemli bir yere sahip olduğu ve bazı kültürel etkinliklerde türkü ve şarkı söylediği de bilinmektedir. Bunlardan ayrı olarak burada Şeyh Nuri'nin gazetecilik makalelerinden de anlaşılcağı gibi onun siyasi, toplumsal ve vatanseverlik yönleri de ele alınmaktadır. Ayrıca onun kürt edebiyatı için derlediği makale dizilerinden ve türkçe, farsça ile arapçadan yaptığı şiir ile edebi eser çevirilerinden de bahsedilmektedir. Bu bölümde Şeyh Nuri'nin şiirlerinde kullandığı modern tarzdaki edebi unsurların anlatımına yer verilmektedir, müstezad, opera ve öykü tarzındaki şiirler ile tesmit gibi modern edebi unsurları kapsamaktadır.Bu son bölümde de Şeyh Nuri'nin şiirlerinde kullandığı şiir kalıpları, kafiye, imgecilik ile şiirsel dil gibi bazı modern edebi unsurların üzerine yoğunlaşıp onlar hakkında bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared under the title (The Role of the poet shekhNoori shekh salih in Kurdish Poetry Renovation).It deals with the Kurdish Poetry renovate movement that started at the beginning of the twentieth century in Kurdish portry showing the posts attibution and role in crystallizing and enriching the movement, side by side eith other Kurdish progressive poets such as Goran and others who exerted collective efforts to make such a movement successful by getting aware of the literature of neighboring peoples especially Turkush contemporary poetry and nourishing from the national public heritage.This they were able to put a firm foundation for a renovation movement which began at the start of the twentieth century, flourished in fiftes and witnessed a tremendous progres in seventies. The thesis consists of an introduction and three chapters followed by some conclusions and a list of bibliographies in addition to two abstracts in both Arabic and English.Is devoted to the life of the pot his education, studying different topics related to this field such as: The posts education, his standard of studying, his role in jpurnalism his activity as a signer his attribution in theoretical literary studies and his role in translating literary works into Kurdish in both poetry and prose. Then the chapter presents the movement of renovation Kurdish poetry and the reasons behind it. Has two sections: section one studies the traditional tropics that the poet dealt with in a new spirit such as: description, elegy and eulogy. The second section concentrares on new living topics related to different aspects of life, like: Science and knowledge, economic circus tances, feminism social and philosophical poetry for children. Deals with some new characteristics of the poetical from presented by the poet. It has two section: section one is about some poetical genres the poet tackled creatively such as:Operette, poetical stories.