Menisküs dokusunun allogreft doğal yapı iskelesi kullanılarak biyo-uyumluluğunun geliştirilmesi
Development of meniscus tissue bio-compatibility using allograft native scaffold
- Tez No: 466339
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAVITÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Menisküs dokusunun temel işlevi diz ekleminde yük dağılımını sağlamak ve gerilmeyi azaltmaktır. Menisküs dokusu, insan vücudundaki bu önemli işlevinden dolayı deneysel ve klinik çalışmalara konu olmaktadır. Total veya parsiyal menisektomi ile sonuçlanan menisküs yırtıkları artroskopik araştırmalar için sık görülen durumlardır. Allogreftler veya sentetik menisküs doku iskeleleri, menisküs yaralanmalarının erken dönemlerinde kullanılmaktadır. Fakat günümüzde uzun vadeli kararlılık sorunları ve immunolojik reaksiyonlar yaygın klinik kullanımı engellemektedir. Transplantasyon aşamasında, alıcıya başka bir donörün asellüler meniskus dokusunun implante edilmesi ve alıcının kök hücreleri ile hücrelendirilmesi dokunun kararlılığı ve immünolojik reaksiyonlarını aşmak açısından önemli bir yaklaşımdır. Tez çalışmasında geliştirilen bu yaklaşım ile menisküs transplantasyonunun önem kazanacağı ve menisküs onarımının sağlanacağı düşünülmektedir. Tez çalışmasındaki amaç; tavşan menisküs dokusu kullanılarak asellüler menisküs allogrefti geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda, tavşanlardan menisküs dokuları çıkartılmış ve çok aşamalı yöntemler ile sodyum dodesil sülfat (SDS) kullanılarak asellüler hale getirilmiştir. Asellülerizasyon işlemini takiben, menisküslere tavşan kemik iliğinden elde edilen mezenşimal kök hücreler (MKH) ekilmiştir. Çalışmalar sonucunda elde edilen doğal menisküs doku iskeleleri histolojik, immunohistokimyasal, biyokimyasal ve biyomekanik olarak incelenmiştir. Gerçekleştirilen işlemlerin sonucunda, mekanik gerilimi değişmeyen, ekstrasellüler matriksi korunan menisküs dokusunun hücresel bileşenleri dokudan uzaklaştırılmış ve MKH'ler korunan ekstrasellüler matrikse implante edilerek yeniden canlılık kazandırılmıştır. Böylelikle asellüler doğal biyo-uyumlu menisküs allogrefti geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main function of the meniscus tissue, which plays an important role in the biomechanics of the knee joint is load distribution and therefore stresses reduction in the knee joint. The meniscus leads to variety experimental and clinical research due to important function of the human body. Meniscus tears are frequent indications for arthroscopic evaluation which can result in partial or total meniscectomy. Allografts and synthetic meniscus scaffolds have been used to treatment of early degenerative meniscus. Problems related to immunological reactions, as well as reduced initial and longterm stability restrain widespread clinical use so far. Therefore, implantation of acellular meniscus tissue to recipient from different donor and vitalization with recipient's stem cells for the treatment of meniscus tissue on transplantation process is significant approach. According to this thesis, it is believed that this approach will provide meniscus regeneration. The aim of this thesis to develop a new construct by tissue engineering of the rabbit meniscus based on an acellular meniscus allograft. Thus rabbit meniscus collected and acellularized using sodium dodecyl sulfate (SDS) in the multiple process steps. Following of the acellularization process, the meniscus seeded with bone marrow derived mesenchymal stem cells (MSC) obtained from rabbits. As a result of all these processes, native meniscus scaffolds examined in histologically, immunohistochemically, biochemically and biomechanically. In conclusion all these treatments produced acellularized scaffold that was removed cellular components by preserving the extracellular matrix without any significant loss in mechanical properties. MSCs was seed on preserved extracellular matrix to revitalization. Thus allograft native biocompatible meniscus scaffold was produced.