Katarakt cerrahisinde kullanılan torik göziçi lesnlerin astigmatik düzeltici etkisi ve hastaların yaşam kalitesi üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of astigmatic corrective effect of toric intraocular lenses used in cataract surgery and their impact on patients' quality of life
  1. Tez No: 466498
  2. Yazar: ÖZKAN ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ HİKMET BAŞMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu uzmanlık tezinin amacı, günümüzde katarakt cerrahilerinde kullanılan en gelişmiş göz içi lenslerinden biri olan Trifokal Torik göz içi lenslerinin (GİL) astigmatlı gözlere yapılan katarakt cerrahisinde etkinliğini ve güvenilirliğini araştırmaktır. Eylül 2016 -Mart 2017 tarihleri arasında 18 hastanın 36 gözüne Trifokal Torik GİL, 20 hastanın 40 gözüne Multifokal GİL, 20 hastanın 40 gözüne de Monofokal GİL takıldı. Hastaların preoperatif ve postoperatif uzak (6mt), yakın (40 cm) ve orta (80cm) mesafe görme keskinlikleri, LogMAR görme eşelleri ile bakıldı. Hastaların keratometrik değerleri Lensstar LS-900 cihazı ve üzerine monte edilen T-Cone aparatı ile alındı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this specialization thesis is to investigate the efficacy and safety of the use of Trifocal Toric intraocular lenses (IOLs), which are one of the most advanced intraocular lenses used in cataract surgeons today, in cataract surgeries with astigmatic eyes. Between September, 2016 and March, 2017; Trifocal Toric IOL was implanted in 36 eyes of 18 patients, Multifocal IOL in 40 eyes of 20 patients, and Monofocal IOL in 40 eyes of 20 patients. The visual acuities of the patients at distant (6 mt.), near (40 cm.), and mid (80 cm.) distances were evaluated with LogMAR visual analogues preoperatively and postoperatively. The keratometric values of the patients were obtained with a Lensstar LS-900 device and a T-Cone device mounted on it. CSV-1000E for contrast sensitivity and glare test, Titmus Stereotest for close depth sense test, and Distance Stereo Randot Test for distance depth sense test were used.