Heyelanlarda stabilite yöntemleri ve geogrid donatılı duvar kullanılarak bir heyelanın stabilizasyonu
Stabilization methods in landslide and a landslide stabilization using a geogrid reinforced wall
  1. Tez No: 466576
  2. Yazar: ENES KABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. MURAT TÜRKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde insan nüfusunun hızla artmasıyla eğimli yamaçlarda yerleĢim alanları oluĢmaktadır. Buna bağlı olarak kontrolsüz yapılaĢma ve ulaĢım için açılan yollar; arazinin duraylılığını bozmasıyla heyelan afetinin oluĢma tehlikesi artıĢ göstermektedir. Heyelanların oluĢmasını engellemek veya hareketin oluĢtuğu heyelanları iyileĢtirmek için yapılacak yöntemlerin doğruluğu ve uygulanabilirliği tartıĢılmaktadır. Heyelanların duraylılığını artırmak için yapılacak olan tüm iĢlemlerin, teknik açıdan en iyi Ģekilde arazide uygulanması ve analizlerinin en doğru Ģekilde yapılması gereklidir. Bu kapsamda, Geoteknik mühendisliği uygulamalarında heyelanların iyileĢtirilmesi için son dönemlerde uygulama kolaylığı ve ekonomik açıdan çoğu uygulamalara göre avantajlı olan geosentetiklerin kullanımı oldukça artmıĢtır. Bu amaçla Düzce ili Çilimli ilçesi Karaçörtlen köyünde meydana gelen heyelanın iyileĢtirilmesi için yapılan arazi çalıĢmaları ve raporlar doğrultusunda söz konusu alanın bilgisayar ortamında, geosentetiklerin bir çeĢidi olan geogrid donatılı duvar ile analizleri yapılmıĢtır. Bu analizler, limit denge ve sonlu elemanlar yöntemlerinin her ikisi ile yapılmıĢ olup, çalıĢma alanının kayma düzlemi, güvenlik sayısı ve Ģekil değiĢtirme davranıĢları incelenmiĢtir.
Özet (Çeviri)
Today, with the rapid increase of human population, residential areas are formed on dig slopes. As a result, the risk of landslide disasters to happen is increasing as the uncontrolled structuring and the roads opened in an increasing rate for transportation which causes to disrupt the stability of the lands. The applicability of methods to prevent landslides from occurring or to stabilize landslides where they occur are discussed in this study. In order to increase the stability of the landslides, it is necessary to apply all the possible methods to prevent it happening in the field from the technical point of view and to make the analysis in the most accurate way. In this context, the use of geo-synthetics in geotechnical engineering applications have recently increased over recent years which is advantageous in terms of ease of application and economic reasons in order to stabilize landslides. For this purpose, with the help of the available field studies and reports are used in order to estimate the landslide that took place in the Karaçörtlen village of Çilimli district of Düzce province. The specific landslide was analyzed using computer programs with geogrid reinforced wall which is a kind of geo-synthetics. These analysis were made by using both limit equilibrium and finite element methods. Shear surfaces, number of safety and deforming behaviors of the landslide were analyzed.