Psödoeksfoliasyon sendromu olan hastaların aköz hümör örneklerinin karşılaştırılmalı proteom analizi
Comparative proteomic analysis of the aqueous humor from patients with pseudoexfoliation syndrome
  1. Tez No: 466724
  2. Yazar: MÜGE TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı psödoeksfoliasyon sendromunun gelişimine dahil olan olası mekanizmaları aydınlatmaktır.PES'li hastaların aköz hümör içeriğinin proteomiks analizi gerçekleştirildi ve PES olmayan katarakt hastalarının aköz hümör örnekleri ile karşılaştırıldı. 15 PES'li hasta ve benzer demografik özelliklerde PES olmayan 15 kişiden oluşan kontrol grubu olmak üzere katarakt ameliyatı esnasında aköz hümör örnekleri alındı.Her örnek için protein konsantrasyon ölçümü yapıldıktan sonra havuzlama metodu uygulandı. Örnekler temizlenerek IPG striplerine yüklendi. Standart protokol kullanılarak odaklama ve ikinci boyutta ayrım gerçekleştirildi.Jeller Sypro ruby boyası ile boyandı ve PDQest Advance yazılımı ile analiz edildi. 300 protein spotu tespit edildi ve bu spotlardan 10 tanesinin farklı ekspresyon özellikleri gösterdiği MALDI TOF/TOF ile tanımlandı. Analiz edilen proteinlerden özellikle iki tanesinin, APOA4 ve transtiretin, PES grubunda yüksek olarak eksprese olduğu görüldü. Bu sonuçler PES'in moleküler mekanizmasını anlamada yol gösterici olabilir ve biyomarker olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to identify the possible mechanisms involved in the development of pseudoexfoliation syndrome. A proteomic analysis of the aqueous humor composition in the eyes of patients with PEX was performed and compared with that in the eyes of patients with cataract (non-PEX; controls). During cataract surgery ,aqueous humor from 15 patients with PEX and 15 patients with cataract (non-PEX) was collected. After measuring protein concentrations of each samples, pools were formed and cleaned up before loading onto IPG strips (11 cm, pH3-10). Focusing and second dimension separation were carried using standard protocols. Gels were stained with Spro Ruby and analyzed with PDQuest Advance software. 300 proteins spot were detected and 10 spots displaying differences in their expression were identified using MALDI TOF/TOF. Two of these proteins, namely ApoA4 and transthyretin, were highly over expressed in the PEX group. They may be significant in understanding molecular mechanism of PEX and may hold values as biomarkers.