İnfantil kolikli bebeklerde dışkıda kalprotektin düzeyleri
Fecal calprotectin levels in children with infantile colic
- Tez No: 466735
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜLBİN GÖKÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Doğumu izleyen ilk üç ayda aşırı ağlama çok sık rastlanan bir yakınmadır. İlk üç ay koliği" adı verilen bu durum bebeklerin % 10-40'da görülür. Kolikum infantumu açıklamaya yönelik çeşitli teoriler öne sürülmüş, ancak etiyoloji kesin olarak aydınlatılamamıştır. Son yıllarda intestinal mikrobiyoatadaki değişikliklerin koliğe neden olabileceği ileri sürülmektedir. Barsak inflamasyonunu gösteren fekal kalprotektin ölçümü kolik tanısında yardımcı olabilir. Amaç : Çalışmamızın amacı dışkıda kalprotektin düzeylerinin ölçülerek kolik ile intestinal inflamasyon ilişkisinin araştırılması, böylece infantil kolikte gereksiz tetkik ve müdahalelerin yapılmasını önleyebilecek yaklaşımlar geliştirebilmektir. Olgular ve yöntem: Medipol Mega Üniversite hastanesi Genel Pediatri Polikliniğinde yapılan çalışmada 1-3 ay arası infantil kolikli 35 bebek (vaka grubu) ile koliği olmayan 35 bebek olmak üzere toplam 70 bebeğin dışkıda kalprotektin düzeyleri İÜ Çocuk Gastroenteroloji Laboratuarında PhiCalpro kiti kullanılarak Elisa yöntemiyle ölçüldü. Bebekler en az 1 yıl süre ile izlendiler. Bebeklerin ve ailelerin sosyo-demografik ve tıbbi özellikleri bir anket çalışması ile araştırıldı. Bulgular: Vaka ve kontrol grubundaki bebekleri doğum tartısı, cins, doğum şekilleri, beslenme biçimleri açısından karşılaştırıldığında iki grup arasında fark saptanmadı. Vaka grubunda kalprotektin düzeyleri anlamlı derecede yüksek olup, hepsinde fekal kalprotektin düzeyleri >250 µgr/g bulundu. Kolikli bebeklerin median FK değeri 651 µgr/g, kontrol grubunun median değeri ise 354 µgr/g ölçüldü. Kalprotektin düzeyleri 350 µgr/g'den yüksek ve düşük olan olgular arasında doğum tartısı, cins, doğum şekli, beslenme biçimi ve probiotik kullanımı açısından anlamlı fark saptanmadı. Takipte kontrol grubunda 4, vaka grubunda 3 olguda besin alerjisi semptomları ortaya çıktı. Sonuç olarak, infantil kolikli bebeklerde dışkıda kalprotektin düzeylerinin yüksek olması etyolojide intestinal inflamasyonun varlığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction : Infantile colic is seen 10-40 % of the babies. Some theories were asserted in order to explain infantile colic, however they could not explain the etiology in a certain way. In recent years, it is claimed that the changes in intestinal microbiota can result the colic. Measurement of fecal calprotectin showing the intestinal inflammation could be helpful for the diagnosis of infantile colic . Aim : The purpose of our study was measuring the levels of fecal calprotectin among babies with and without infantile colic to highlight the etiology of the problem and to develop appropriate diagnostic criteria for the diagnosis. Cases-method: The study was performed at the General Pediatrics Clinic in Medipol Mega University Hospital, levels of fecal calprotectin were measured in 70 babies aged 1-3 months. Stool samples were examined in Istanbul University Pediatric Gastroenterology Laboratory. Findings: Socio-demographic and feeding characteristics of the infants were similar. Median calprotectin values of study and control groups were 651 and 354 µgr/g respectively. There was no significant difference between the children with high calprotectin levels (> 350 µgr/g) in terms of birth weight, gender, type of delivery, dietary patterns and probiotic usage. Four children in the study group and 3 in the control had the diagnosis of food allergy. In conclusion, the high levels of calprotectin in stool may indicate the presence of intestinal inflammation may play a role in the etiology of infantile colic.