KHDAK'de tümör lokalizasyonuna göre diseke edilen lenf bezi istasyonlarında metastaz saptanma oranlarının retrospektif analizi
Retrospective analysis of metastasis determination range in lymph nose stations according to tumor localization in nsclc
  1. Tez No: 466978
  2. Yazar: MEHMET ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
GİRİŞ:Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanserinde (KHDAK) kabul gören standart cerrahi tedavi yöntemi mediastinal lenf bezi diseksiyonu (MLBD) ile birlikte yapılan lobektomi ya da pnömonektomidir. Ancak anatomik rezeksiyon uygulanan hastalarda lenf bezi diseksiyon genişliğinde bir standart oluşturulamamıştır. Bazı araştırmalar, lob-spesifik nodal diseksiyonunun (L-SND) sistematik MLBD ile benzer sağkalım, nüks, metastaz ve daha az komplikasyon oranları ile uygulanabilirliğini göstermişlerdir. KONU, AMAÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada, KHDAK nedeniyle lobektomi ile total (komplet) sistematik mediastinal lenf bezi diseksiyonu (K-LBD) yapılmış hastalarda tümör lokalizasyonuna göre, diseke edilen lenf bezi istasyonlarında metastaz saptanma oranlarının retrospektif analizi amaçlanmış ve sonuçlarımızın L-SND önerileri ile karşılaştırması yapılmıştır. Ocak 2010 ile Mayıs 2016 arasında kliniğimizde lobektomi ile opere edilen ve sağ taraf rezeksiyonlarında #2, #4, #7, #8 ve #9. istasyon, sol taraf rezeksiyonlarında ise #5, #6, #7, #8 ve #9. istasyon lenf bezlerinin tamamı diseke edilen hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, sağkalım analizleri, loblara göre lenf bezi istasyonları ve zon metastaz oranları incelendi. BULGULAR: Yaş ortalaması 60,9 olan 567 hasta çalışmaya dahil edildi. Yetmişdokuz hastada (%13,9) mediastinal lenf bezi metastazı gözlendi. N2 metastazı saptadığımız hastalarda sağkalım oranlarımız anlamlı derecede düşük olmasına rağmen 5 yıllık sağkalım %24,5 idi. N1 tutulumu olmadan N2 varlığında N1+N2 metastazlarına göre anlamlı bir sağkalım avantajı gözlendi (5 yıllık sağkalım oranları sırası ile %38,8 ve %10,9; p:
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION:The standard surgical treatment of non-small cell lung cancer (NSCLC) is lobectomy or pneumonectomy combined with mediastinal lymph node dissection (MLND). However, in patients undergoing anatomical resection, any standard for the width of lymph node dissection has been established. Some research has demonstrated the feasibility of lob-specific nodal dissection (L-SND) with similar survival, relapse, metastasis rates and less complication with systematic MLND. SUBJECT, PURPOSE AND METHOD: In this study, it is aimed to retrospectively analyze the rate of metastasis detected in lymph node stations, dissected according to tumour localization in patients who underwent complete systematic MLND via lobectomy due to NSCLC and the results are compared with L-SND offers. The patients who were operated via lobectomy in our department between January 2010-May 2016 and underwent complete dissection of lymph node stations 2, 4, 7, 8, 9 in right side resections and 5, 6, 7, 8, 9 in left side resections were included in the study. Patients' demographic characteristics, survival analysis, lymph node stations and zone metastasis rates were examined. RESULTS: In the study, 567 patients with a mean age of 60.9 were included. Mediastinal lymph node metastasis were observed in 79 (13,9%) patients. Although the survival rates in patients with N2 metastasis were significantly lower, the 5-year survival rate was 24,5%. There was a significant survival advantage over N1 + N2 metastases in the presence of N2 without N1 involvement (5-year survival rates are respectively 10,9% and 38,8%; p: