Deprem hasar tahmin programı ile İstanbul için olası deprem kayıplarının belirlenmesi
Earthquake loss estimation routine and scenarios for Istanbul
  1. Tez No: 467668
  2. Yazar: SELÇUK TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Afetlerden dolayı meydana gelen kayıplar son dönemlerde önemli ölçüde artmıştır. 1999 yılında Marmara Bölgesi'nde İstanbul'u da etkileyen büyük bir deprem yaşanmıştır. Bu depremin ekonomi, sosyal yaşam, insanlar ve altyapı üzerinde büyük etkileri olmuştur. Bu büyük depremden sonra sorulması gereken sorular basit fakat çözümleri zordur: Potansiyel bir felaketin etkilerini en aza nasıl indirilir ve acil bir durumda kriz yönetimi nasıl yapılmalıdır? Bu tür sorulara çözüm bulmak için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tarafından ELER (Deprem Hasar Kayıp Tahmin Programı) kullanılarak bir proje hayata geçirilmiştir. Karşılaştırmalı şekilde hasar tahmini yapmak, büyük veri toplama ve analiz süreci gerektirmektedir. Proje sürecine kadar analizi gerçekleştirmek için birçok çalışma olmasına rağmen, sadece belirli zaman aralığında işlem yapılmıştır. Bu da değişen koşullara göre dinamik risk analizi yapabilen kurulu iyi bir sistem/altyapının da mevcut olmadığını göstermektedir. ELER özellikle web tabanlı coğrafi bilgi sistemleri araçları kullanılarak bir analitik platform sunarak potansiyel deprem sonrasında zarar tahmini ve hasar dağıtımı için bir altyapı inşa etmeyi hedeflemektedir. ELER deprem öncesi ve sonrası, karşılaştırmalı bir şekilde yaşam kaybı ve hasar dağılımının tahmini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Disaster losses tend to increase dramatically recently. For instance, a major earthquake occurred in Marmara Region effected İstanbul as well in 1999. The impact of this earthquake on economy, social life, human and infrastructure were tremendous. The questions are rather simple, but hard to solve concerning such major earthquakes. How to minimize the impact of a potential disaster and how to manage crisis in an urgent and emergency situations? To answer these questions, a project was initiated that utilises Earthquake Loss Estimation Routine (ELER) within İstanbul Metropolitan Municipality Disaster Coordination Center (AKOM). Comparative damage prediction approach requires huge amount of data collection and analysis process. Although there have been many studies for such analysis until kick-off this particular project, they were processing on a particular period of time only. This indicates, there was not good system/ infrastructure that could perform dynamic risk analysis based on the changing conditions. ELER specifically aims to build an infrastructure for loss estimation and damage distribution after a potential earthquake providing an analytics platform with web based GIS tools. It provides the estimations of life loss and damage distribution with a comparative way, before the disaster (pre-earthquake) and after it (post-earthquake)