Yüzeyden ısıtma soğutmalı hazır duvar elemanının ısısal konfor parametreleri açısından incelenmesi
Thermal comfort analysis of ready wall element with surface heating and cooling system
  1. Tez No: 467772
  2. Yazar: BURCU PARLAKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ZORER GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yapılarda giderek artan enerji ihtiyacı ve ülkemizdeki enerji ihtiyacının büyük bir kısmının sürdürülemeyen enerji kaynaklarından karşılanıyor oluşu özellikle konutlarda, enerji tüketimini azaltacak daha verimli sistemler geliştirmeyi gerektirmektedir. Türkiye'de harcanan enerjinin yüzde 26'sı konutlarda tüketilmektedir. Konutlarda tüketilen bu enerjinin ise büyük bir kısmını ise ısıtma ve soğutma sistemleri oluşturmaktadır. Bu nedenle, yapı kabuğunda alınacak çeşitli önlemlerin yanı sıra, daha verimli ve ısıl konfor koşullarını sağlayan ısıtma sistemlerine yönelmek, yapılarda enerji yükünü azaltmak açısından önemlidir. Tez içeriğinde; birinci bölümde; literatür taraması yapılarak, bu alanda yapılan çalışmalar incelenmiş ve elde edilen veriler doğrultusunda tezin amacı, kapsamı ve hipoteze yönelik bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde; ısısal konfor parametrelerine ilişkin bilgilerin yanı sıra, ısısal konfor koşullarının belirlenmesine yönelik standartlar ve hesaplama yöntemleri verilmiştir. Üçüncü bölümde; ülkemizde kullanılan hazır duvar ürünleri ve üretim sürecinde kullanılan malzemeler ile hazır duvar ürünlerinde boyutlandırma parametreleri incelenerek, bir hazır duvar elemanı olan yüzeyden ısıtma soğutmalı hibrid sistemin, mimaride bir yapı kabuğu elemanı olarak tasarımı; malzeme seçimi birleşim detayları ve boyutlandırmasına ilişkin çalışmalar yapılmıştır. Dördüncü bölümde; deneyin yapıldığı ortam, kullanılan cihazlar ve deney düzeneğine ilişkin detaylı bilgiler anlatılmış, deneylerden elde edilen verilere yer verilmiştir. Bu çalışmada, Beylikdüzü, Kıraç'ta Mir AR-GE tarafından SAN-TEZ proje kapsamında hazırlanan koşullandırılabilen deney odasında, ülkemiz için çok yeni bir sistem olan yüzeyden ısıtma soğutma sistemli modüler hibrit duvar yapısına ait performans ve konfor analizleri yapılmıştır. Deneyde, üç farklı dış ortam sıcaklığı (-3°C, 0°C, 5°C) ve her bir sıcaklık için üç farklı vana giriş suyu sıcaklığı (32°C, 35°C, 40°C) için oda içerisinde belirlenen 5 noktadan, 0,2m, 0.6m ve 1,0m yükseklikleri için her 15 dakikada bir alınan ortalama ışınımsal sıcaklık, hava akış hızı, sıcaklık ve nem değerleri ölçülerek toplam 9 farklı durum için konfor analizi yapılmıştır. Yüzeyden ısıtma sisteminin performansı, çalışmaya başladığı andan rejime girdiği duruma kadar olan süreçte elde edilen konfor koşulları üzerinden değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde ise deneylerin sonuçları incelenerek, sistemin performansı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing energy needs on the planet and the fact that a large part of our country's energy needs are met by unsustainable energy sources, especially in residential buildings, requires more efficient systems to reduce energy consumption. %26 of the energy consumption is consumed in the houses. Most of the energy consumption in the houses constitutes the heating and cooling systems. For this reason, in addition to the various measures to be taken in the building envelope, it is important to focus on heating systems that provide more efficient and thermal comfort conditions, in order to reduce the energy load on the structures. In the thesis content; in the first chapter; Literature studies were conducted and the studies conducted in this area were examined and the purpose, scope and hypothesis information of the thesis were given in the direction of the obtained data. In the second chapter; Information on thermal comfort parameters and standards and calculation methods for determining thermal comfort conditions are given. In the third chapter; dimensioning parameters of materials used in ready-made wall products used in our country and ready-made wall products are examined. In the direction of the obtained data the design of ready wall element with surface heating and cooling system as a building shell in the architecture, material selection, connection details and dimensioning studies have been proposed. In the fourth chapter; the test room where the experiment was conducted was introduced. Detailed information about the devices used in the experiment and the experimental setup are explained and the results obtained from the experiments are given. In this study, performance and comfort analyzes of a modular hybrid wall structure with surface heating and cooling system, which is a very new system for our country, were made in the conditioned room prepared by MİR-ARGE for 0462.STZ.2013-2 numbered SAN-TEZ project in Beylikdüzü, Kıraç. The experiment was carried out for three different outdoor temperature (-3°C, 0°C, 5°C) and three different valve inlet water temperatures (32°C, 35°C, 40°C). The average radiative temperature, air flow rate, temperature and humidity values taken every 15 minutes from the height of 0,2m, 0.6m and 1,0m on 5 points. Total of 9 different situations were analyzed for comfort. The performance of the heating system from the surface was evaluated based on the comfort conditions obtained during the period from the start of the operation to the time of entering the regime. In the fifth section, the performance of the system is evaluated by examining the results of the experiments.