Sayısal tarayıcı için elektronik sistem geliştirilmesi
  1. Tez No: 46791
  2. Yazar: ALİ BİÇER
  3. Danışmanlar: DR. SERDAR AKDURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
KISA ÖZET Bu çalışmada ; radyasyon yayan parçacığın yerinin saptanması için çalışmalar yapılmıştır. Bu işlem için üç boyutta adım motorlar yardımı ile hareket edebilen mekanik bir sistem olan tarayıcı kullanılmıştır. Mikroişlemci kullanarak tarayıcının elektronik olarak kontrol edilmesi ve dedektörden sayımların toplanması sağlanmıştır. Saptanan yer ve yakın çevresi hakkındaki bilgi RS232 seri iletim yolundan ana bilgisayara gönderilmektedir. Bilgisayarda geliştirilen bir programla ölçülen değerlerin grafik olarak ekranda görüntülenmesi sağlanmaktadır. V- ABSTRACT In this thesis work main aim is to develope system hardware and software, to locate the position of a radiation source by scanning. For this task to realize, a G.M. detector mounted on a three axis stepper motor driven mechanical scanner is used. By the microprocessor, electronic control of the scanner and accumulation of the detector pulses are processed. Physical location of the radiation source and radiation levels of the region are sent to PC via RS232 serial transmission bus. Graphically monitoring of measured values on the PC screen is provided with the developed software. -VI-
Özet (Çeviri)