Uygulama problemlerinde hedef takibi
Target tracking with implementation problems
  1. Tez No: 467958
  2. Yazar: AYKUT GÖRKEM GELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışması kapsamında hedef takibi problemi çeşitli senaryolarda benzetim yoluyla incelenmiştir. Bu senaryolarda hedeflere ait hareket verisi gerçekçi olarak benzetim yoluyla üretilmiştir. Ölçüm verisi bu verilerden sentezlenirken gerçek hedef takibi uygulamalarında problem oluşturabilecek hususlar dikkate alınmış ve veriye eklenmiştir. Bu tezde kaçırılan ölçümler, yansıma kaynaklı parazit ölçümler, birbirine yakın konumlandırılmış hedefler, model uyumsuzluğu, çoklu hedef takibi ve iz yönetimi konuları üzerinde durulmuştur. Bu tezin amacı klasik hedef takip yöntemlerini gerçekçi senaryolarda incelemek ve bu senaryolarda problemleri çözen hedef takip sistemleri geliştirmektir. Çalışma kapsamında kestirim amaçlı Kalman filtresi ve Genişletilmiş Kalman filtresi kullanılmıştır. Veri ilişkilendirme için olasılıksal ve birleşik olasılıksal veri ilişkilendirme yöntemleri, standart ve global en yakın komşu veri ilişkilendirmesi yöntemleri kullanılmıştır. İzlerin yönetimi için literatürde M/N mantığı olarak bilinen iz yönetimi yaklaşımı kullanılmıştır. Tezde tüm senaryolar için hedef takibi uygulamaları başarıyla gerçekleştirilmiştir. Farklı yöntemler için hatalar aritmetik ve geometrik olarak hesaplanmıştır. Yöntemler başarıları ve karmaşıklıkları yönünden değerlendirilmiş ve sonuçlar karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the problem of target tracking has been investigated by means of simulation for various scenarios. In these scenarios, the motion data for the targets was generated realistically by simulation. While the measurement data is synthesized from these data, it has been taken into consideration that the actual target tracking applications can cause problems, and the data has been added. This thesis focuses on missed measurements, clutter measurements, closely spaced targets, model mismatch, multiple target tracking and track management issues. The purpose of this thesis is to study the classical target tracking methods in realistic scenarios and develop target tracking systems that solve the problems in different scenarios. The Kalman filter and the Extended Kalman filter were used for estimation purposes. Probabilistic and joint probabilistic data association methods, standard and global nearest neighbor data association methods are used for data association. For the management of traces, track management approach known as M / N logic was used. In the thesis, target tracking applications for all the scenarios have been successfully developed. Errors for different methods are calculated arithmetically and geometrically. The methods were evaluated for their success and complexity, and the results were presented comparatively.