Personel performans değerlendirme süreci için bulanık ortamda bütünleşik bir model önerisi
A hybrid model proposal for personnel performance evaluation process under fuzzy environment
- Tez No: 468050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERK AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Performans değerlendirme, günümüz işletmelerinde her geçen gün daha fazla yaygınlaşmakta olup, işletmelerin amaçlarını gerçekleştirme ve bu amaçlar doğrultusunda bireylerin organizasyona katkısının belirlenmesi, değerlendirilmesi ve geliştirilmesi noktasında çok önemli bir yere sahiptir. Performans değerlendirme süreci nitel ve nicel kriterleri içerisinde bulunduran, çok kriterli karar verme problemidir. Bu çalışmada performans değerlendirme problemi için bulanık ortamda TOPSIS ve Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ile bütünleşik bir model önerilmiştir. Geliştirilen model üretim sektöründe önemli bir yere sahip olan bir firmasında performans değerlendirme problemine uygulanmıştır. Önerilen modelin personel performans değerlendirme aşamasında yöneticilere kolaylık sağlaması beklenmektedir
Özet (Çeviri)
Performance evaluation process is becoming more and more important for today's organizations because of directly influencing the organizations performance. The performance evaluation process is a multi-criteria decision-making problem due to involving the qualitative and quantitative criteria. In this study, TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) and Analytical Hierarchy Process (AHP) in fuzzy environment are suggested as an integrated model for the personnel performance evaluation problem. The proposed model provides convenience for the executives in the personnel performance evaluation stage.