Salvia candidissima Vahl (Labiatae) alt türlerinin morfolojik ve anatomik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of morphological and anatomical characters of subsp. of the Salvia candidissima Vahl (Labiatae)
  1. Tez No: 468317
  2. Yazar: NERMİN ELMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Labiatae familyasına ait Salvia candidissima Vahl alt türlerinin morfolojik ve anatomik özellikleri belirlenmiştir. Morfolojik çalışmalarda türün; gövde, yaprak, çiçek ve meyve kısımlarının ölçümleri yapıldı. Anatomik incelemelerde, türün kök, gövde ve yapraklarından, mikrotom ve el ile kesitler alınarak boyandı ve daimi preparatlar haline getirildi. Daha sonra kameralı mikroskop yardımıyla bu preparatların fotoğrafları çekilerek , ayrıntılı anatomik incelemeler yapıldı. Bitkilerin yapraklarından yüzeysel kesitler alınarak stoma özellikleri incelendi ve stoma indeksi hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, analysis of morphological, anatomical and ecological character of subsp. of the Salvia cadissima species which belong to family of Labiatae have been determined. In morphological studies of this species, parts of stem, leaves, flower and fruit have been measured. In anatomical investigations of this species have been taken from root, stem, leaves by microtom and hand. These sections have been painted and made constant slide. After that they will take photograph of these slides with assist of microscobe which has camera. Stomatal characteristics have been examined by section taken superficial from these plants leaves and stomatal index has been calculated