Bitkide kuru madde miktarı artışının matematik modellemesi ve deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 46833
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GALİP OTURANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
V I. ÖZET Matematik modelleme, olayları matematiği temel alarak tanımlayan bir yöntemdir. Bu çalışmada, farklı su dozunun bitki üzerindeki etkisi tanımlanmaya çalışılmıştır. Denemenin içinde yer aldığı tüm günlere ait sera koşulları, gölge analizleri verilmiştir. Tezin asıl amacı olan matematik modelleme, su dozu ile kuru madde miktarı arasında yapılmıştır. Çalışma, matematik modelleme, istatistik ve tarım dallarını içeren bir bütünlüğe sahiptir. Matematik modelleme ölçüm zorluklarından dolayı her zaman kullanılamaz. Bu zorluklar elden geldiğince aşılmış ve tarımda matematik modelleme kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI II. ABSTRACT Mathematical modelling is a method which describes the happenings, based on the mathematics. In this study the effects of the different irrigation water- doses about plant was tried to describe. Greenhouse conditions and shadow analysis are given by the graphics. Mathematical modelling, the main purpose of the thesis, is given which is between irrigation water doses and dry material amount. The project has a totality which contains mathematical modelling, statistics and agriculture sciences. Mathematical modelling is not utilized in agriculture always, because of its diffculties on measurements. These difficulties are tried to success and mathematical modelling is used in this study.