Samsun Vezirköprü M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda kalan madde kullanım bozukluğu olan hükümlüler ile madde kullanmamış olan hükümlülerin yalnızlık düzeyleri ve benlik saygılarının incelenmesi
Survey of loneliness and self-esteem levels in prisoners who don't use subdance abuse and subtance abuse where stay Samsun Vezirkopru M Type Closed Prison
  1. Tez No: 468414
  2. Yazar: MERVE KARAMUSTAFA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL SELCEN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada madde kullanım bozukluğu olan ve olmayan hükümlülerin benlik saygısı ve yalnızlık düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bunun yanında araştırmacı tarafından seçilen sosyodemografik değişkenlere göre hükümlülerin benlik saygısı ve yalnızlık düzeyleri incelenmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda yürütülen araştırmanın örneklemini Samsun Vezirköprü M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan 20-67 yaş aralığındaki DSM-V kriterlerine göre 71'i madde kullanım bozukluğu olan hükümlü ve 90'ı madde kullanım bozukluğu olmayan hükümlü olmak üzere 161 kişi oluşturmaktadır. Katılımcılara sosyodemografik form, UCLA Yalnızlık Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeğinin bulunduğu anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate self-esteem and loneliness levels in prisoners with substance use disorder (SUD) and compare these parameters with those in prisoners with no substance use disorder. In addition, the self-esteem and loneliness levels of the prisoners according to the demographic variables selected by the researcher were examined. Study sample included 161 prisoners in Samsun Vezirköprü M Type Closed Prison, in the age range of 20-67, 71 of whom had substance use disorder and 90 of whom had no substance use disorder according to the DSM-V criteria. The socio-demographic form, the UCLA Loneliness Scale and the Rosenberg Self-Esteem Scale were filled by the participants.