Suudi Arabistan'ın Yemen müdahalesi ve Avrupa Birliği'nin müdahaleye bakışı
Saudi Arabia's Yemen intervention and view of the European Union
  1. Tez No: 468471
  2. Yazar: DEHA YELSELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN GÖZKAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında, Arap Baharı ile başlayan süreç ile birlikte Yemen'de yaşanan ülke içerisindeki kaos ortamının sonucu olarak ortaya çıkan Suudi Arabistan'ın Yemen müdahalesinin bölgesel gelişmeler açısından incelenmesi planlanmakta ve Avrupa Birliği'nin müdahaleye karşı gösterdiği reflekslerin Yemen'e yansımasının ele alınması hedeflenmektedir. AB'nin Arap Baharı ile birlikte iktidarı kaybeden tek adam rejimlerinin akabinde bölge ülkelerinde gerçekleşen iç karışıklıklara karşı etkisiz bir politika izlediği ve yalnızca demokrasi, insan hakları gibi AB düşüncesinin temellerini oluşturan kavramların önemini vurgulayarak politika üretmeye çalıştığı, Yemen'de de aynı politikayı izlemeye devam ettiği görülmektedir. Yemen'e müdahale ile birlikte AB'nin politikaları, bundan sonraki süreçte müdahaleye ilişkin AB önerileri ve oluşabilecek sonuçlar arasındaki ilintilerin açıklanmasına çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the regional ramifications of Saudi Arabia's intervention in Yemen as a response to the chaotic environment in the country and to address the repercussions of the European Union's (EU) reactions to the intervention. One can observe that during the Arab Spring the EU has followed an ineffective policy towards the turmoil caused by the toppling of one-man regimes in the region while emphasising democracy, human rights and the concepts that lay the foundations of the EU idea –as it did in Yemen. In addition to the analysis on the intervention, efforts will be made to clarify the links between the EU policies, the EU proposal for intervention in the subsequent period and the possible outcomes. Furthermore, the compatibility between the intervention in Yemen and the international law will be explored.