Menopoz semptomlarının cinsel yaşam ve evlilik uyumu üzerine etkisi
The effect of menapausal symptoms on sex li̇fe quali̇ty and marri̇ge harmony
  1. Tez No: 468770
  2. Yazar: YELİZ GÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Evde Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışma menopoz semptomlarının cinsel yaşam kalitesi ve evlilik uyumu üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal- Metot:Tanımlayıcı ilişki arayıcı özellikte olan bu çalışma 01.03.2016- 31.05.2016 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde yapılmıştır. Araştırma kapsamına Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine menopozal belirtilerle başvuran ve araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 206 evli kadın alınmıştır. Verilerin toplanmasında kişisel tanıtıcı bilgi formu, menopoz semptomlarını değerlendirme ölçeği, evlilikte uyum ölçeği ve cinsel yaşam kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Student t, Anova, Kruscall-Wallis (KW- X²), Mann-Whitney (MW-z testi) korelasyon testleri kullanılmıştır. Bulgular:Çalışmada kadınların yaş ortalaması 49,58±5,71, menopoz yaş ortalaması 46,73±4,24 ve evlilik süre ortalaması 27,72±8,54 olarak bulunmuştur. Kadınların %35,4'ü menopoz konusunda bilgi sahibi olduğunu, %34,0 ünün menopoz şikâyetlerini eşiyle paylaştığını, %42,7'si menopoz semptomlarının eşini etkilediğini, %34 ü menopoz semptomlarının cinsel yaşamlarını olumsuz etkilediğini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study has been done in order to define The The Effect Of Menapausal Symptoms On Sex Life Quality And Marrige Harmony Material and Method: This study was one at Healt Application and Research Center at University of 19 Mayıs between 01.03.2016 and 31.05.2016. N=206 married women who applied with menapausal symptoms to the outpatient polyclinics of gynecology and obstetrics and those who admitted joining the research were included. To collect data, self-desrciption form, the rating scale of menapausal symptoms,family harmony scale, sex life quality scale have been used.To analyze data, Student t, Anova, Kruscall-Wallis (KW- X²), Mann-Whitney (MW-z test), corelation test have been used. Results: in this stıdy it is found that women's age average is 49.58±5.71, menapause age average is 46.73±4.24, marriage period average is 27.72±8.54 of women said that they had information about menapause and that 34.00 percent of women shared their marriage complaint, 42.7 precent o women said that their menapausal symptoms affected their husbands, 34 percent of women said that their menapausal sex life affected them negativelt.