Sekiz haftalık egzersiz programının kadınlarda postür bozukluğu ile yaşam kalitesi ve vücut farkındalık durumu üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of impact of 8 weeks of exercisizing program on postur disturbances in women and quality of life and body awareness
  1. Tez No: 468911
  2. Yazar: DENİZ ÇAKAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma kadınlarda yaşam kalitesi, vücut farkındalığı, postür bozuklukları ve bu bozuklukların egzersizle ne seviyede düzelebileceğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma grubunu Siirt il merkezinde bulunan egzersizle ilgili riski olmayan, menopoza girmemiş, doktor tarafından postür bozukluğu teşhisi konmuş 20-45 yaş arası 82 hasta; 32 Egzersiz, 24 Yelek (Posturex) ve 26 kişi Kontrol olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Çalışma öncesi ve sonrası postür eğriliği skolyometre, Yaşam Kalitesi; Rand Corporation (1998) tarafından geliştirilen, Koçyiğit ve ark. (1998)'nın Türkiye'de geçerlik ve güvenirliği yaptığı Short Form-36 ile Vücut Farkındalığı; Shields ve ark. (1998) tarafından geliştirilen, Erden ve ark. (2013) tarafından Türkiye'de kullanılan Vücut Farkındalık Ölçeği (VFA), Ağrı; Görsel Analog Skala (VAS) ile yapılmıştır. İstatistik analizler SPSS programında ve anlamlılık düzeyi p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was made to investigate life quality, body awareness, posture disorders and how these disorders should be recovered in women. This study group was divided into three groups of 82 patents, 32 of exercise, 24 of posturex, 26 of control, who are risk free related to exercise with no experience of menopouse and were diagnosed with posture disorder by doctor. Pre-and-post study posture curvature was measured by scoliometer, life quality by Short-form 36, which was developed by Rand Corporation (1998) and whose validity and reliability was tested in Turkey by Koçyiğit et al (1998), Body Awareness by Body Awareness Scale, developed by Shields et al (1998) and used by Erden et al (2013) and Pain by Visual Analog Scale.