Türkiye'de hukuk mesleğinde kadın temsili
Women representation of legal profession in Turkey
- Tez No: 469301
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN KOYUNCU LORASDAĞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Toplumsal cinsiyet eşitliği bakımından hukukun adaletsiz oluşu, bir başka deyişle toplumsal cinsiyetçi önyargılarla hukukçu kadınların temsilindeki adaletsizlik, cinsiyete dayalı sayısal verilerde açıkça görülmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bir yansıması olarak profesyonel mesleklerdeki kadın temsilindeki adaletsizlik, hukuk mesleğinde de vardır. Bu adaletsiz durumun toplumsal cinsiyetçi önyargılar temeline dayandığı, yani toplumsal cinsiyet eşitliğine dayanmayan bir temsilin olduğu argümanıyla bu tezde Türkiye'deki hukukçu kadınların hukuk mesleğindeki temsili analiz edilmiştir. Bu analiz ile tezin amacı, hukuk mesleklerindeki temsildeki adaletsiz durumun nedenlerini ortaya koymaktır. Tezin amacı doğrultusunda hukukçu kadınların hukuk düzeni içerisindeki temsil durumunu kendi deneyimlerini aktararak kadının hukuk mesleğindeki yerini yine kendilerinin belirlemesi için hukukçu kadınların deneyimlerinden yararlanılmıştır. Buradan hareketle tezde feminist araştırma yöntemlerinde kadın deneyimlerinin paylaşımı için kullanılan nitel araştırma yöntemlerinden yarı-yapılandırılmış derinlemesine mülakat tekniği kullanılmıştır. Temsil, deneyim, kadın sorunlarına duyarlılık kriterlerine dayanarak oluşturulan örneklem grubundan 19 hukukçu kadınla yarı-yapılandırılmış derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Mülakatlardan edinilen veriler, toplumsal cinsiyetçi bakış açısıyla değerlendirilmiş, karşılaştıkları cam tavanlar ve nedenleri üzerine tartışılmıştır. Tezin Türkiye'de hukukçu kadınların temsilinin toplumsal cinsiyet eşitliğine dayanmadığına ilişkin argümanını destekler bulgulara ulaşılmıştır. Bu noktada toplumsal cinsiyet temelli eğitimin önemi ve toplumsal cinsiyetin ana akımlaştırılması, nicel temsilden ziyade nitelikli temsilin hukukçu kadınların temsilinde ön plana çıkması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Legal unfairness in terms of gender equality, in other words with the social bias based on gender, the unjust representation of women in the legal professions can be clearly seen in gender-based numerical data. The unequal representation of women in the professions as a reflection of gender inequality also exists in the legal professions. In this thesis, the female representation in the legal professions in Turkey has been analyzed with the argument that this unfair situation is based on gender bias that is, not based on gender equality. With this analysis, the aim of the thesis is to reveal the reasons of unequal representation of women in the legal professions. In the direction of the thesis's aim, the experiences of women in the legal professions have been taken into account in order to they determine their place in the legal profession. In this context, in order to share female experiences, semi-structured in-depth interview technique from the qualitative research methods has been employed. Semi-structured in-depth interviews with 19 women in the legal professions are conducted from the sample group formed on the basis of the criteria of representation, experience, and sensitivity to women's problems. The data obtained from the interviews have evaluated from a gender perspective and discussed on the basis of glass ceilings the encountered. This dissertation supports the argument that the representation of women in the legal professions in Turkey is not based on gender equality. At this point, it has come the conclusion that the importance of gender-based education and the mainstreaming of gender, the qualified representation rather than quantitative representation should be supported regarding the representation of women the legal professions. Keywords Representation, women representation, gender, legal profession, history of women.