Rengdanewey taybetmendıyyekanî Sebk-i 'Iraqî le şı'rekanî Melayê Cizîrî da
Melayê Cizîrî'nin şiirlerinde Sebk-i Iraqî akımının etkisi
- Tez No: 469533
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
((Melayê Cizîrî'nin Şiirlerinde Sebkî Irakî Akımının Etkisi )) adlı bu çalışma Melayê Cizîrî'nin şiirlerinde özellikle gazellerinde Irak üslubunu ve etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, araştırmacı şiir metnine bağlı kalarak morfolojik açıdan anlamı ortaya çıkarmaya çalışmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Irak üslubu genel hatlarıyla ortaya konulmuş ve önemli özelliklerine değinilmiştir. Aynı şekilde İran tarihi temelinde Irak üslubunun ortaya çıkışı ve Horasan üslubunun özellikleri ve farklılıklarıyla karşılaştırılması bu bölümde yer almaktadır. İkinci bölümde Kürt Edebiyatı üzerinde Fars Edebiyatının etkileri ve Kürt şairleri içerisinde Irak Üslûbunun ortaya çıkış sebepleri izah edilmektedir. Son olarak araştırmacı, Melayê Ciziri'nin gazellerine edebi, fikri ve dil bilimsel açılardan değinmektedir ve şiirlerden örnekler seçilerek önemi ortaya çıkarılmışıtr
Özet (Çeviri)
This research entitled 'The Reflection of Iraqi Style Characteristics on Mallay Jiziri's Poetry' is an attempt to describe the uniqueness of the Iraqi style and its reflections on the poetic productions of Mallay Jiziri especially the amorous poems. The researcher, in this study, relied on the descriptive and analytical method to compare the poetic texts. The research consists of two chapters; the first one discusses style in general and the positions where the Iraqi style appears as well as its most important characteristics. In addition, the first chapter also describes the historic sitting of Iran in time of Iraqi style appearance, and makes a contrast to show the characteristics of Khorasani style and its differences with Iraqi style. The second chapter studies the impact factors of Farsi literature on Kurdish literature trying to recover and determine the factors led to the appearance of Iraqi style at the Kurdish poets. Finally, the researcher tried her best to show the linguistical and literary sides that teemed and beautified his amorous poetry of Mallay Jaziri by adopting sober poetic models of his poetry productions.