Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Türk-Japon ekonomik ilişkilerinin başlangıcı ve gelişimi
The beginning and development of the Turkish Japanese economic relations from the Otoman Empire to the Republic of Turkey
- Tez No: 469797
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN BECEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye ve Japonya'nın ekonomik ilişkilerinin başlayıp, gelişmesinin tarihi, aynı zamanda iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin de tarihi olmaktadır. 19. yüzyıl da her iki ülke de Batılı, sanayileşmiş ülkelerin baskısına maruz kalarak, modernleşme yolunda reformlar yapmak ve yenileşme çabalarına girişmişlerdir. Belki de bu benzerlik, yani Avrupalı asıllı halklardan olmayıp ta onların baskısı karşısında dik durabilme özellikleri bu iki ulusu birbirine yaklaştırmıştır. Aradaki coğrafi uzaklık, ticari-ekonomik ilişkilerin, istenen seviyede gelişmesinde engel teşkil etse de dostluk ilişkilerinin gelişmesinde bir sorun olmamıştır. Türkiye ve Japonya arasında ilk resmi ilişkinin başlamasında ve iki ülke arasındaki dostluk köprülerinin kurulmasında, Osmanlı Devleti Padişahı II. Abdülhamid tarafından Japonya'ya gönderilen Ertuğrul Firkateyni'nin, görevini tamamladıktan sonra, dönüş yolunda Japonya açıklarında batması hadisesinin büyük rolü vardır. İlk kayda değer ekonomik ilişkilerin başlaması ise Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş aşamasını yaşadığı yıllardadır. Bu konuda Japonya'nın ilk Türkiye Cumhuriyeti büyükelçisi olan, Obata Yuukichi'nin rolü önemlidir. Türkiye- Japonya ekonomik ilişkilerinde en fazla çaba harcayan taraf, resmi ilişkiler açısından veya özel sektör ve bireysel açısından olsun, en fazla gayret eden taraf Japonlar olmuştur.
Özet (Çeviri)
History of the beginning and development of economic relations between Turkey and Japan is also the history friendship relations between the two countries. Both countries made reforms towards modernisation and renovation in 19. century under serious repression of industrialised western countries. May be this similarity of being resistant to pressure of European countries established a strong link between the two nations. Although the geographical distance causes some restrains on development of economic and trade relations, it has never posed a problem on development of friendship ties. Sink of Ertugrul Frigate which was sent to Japan by the Ottoman Sultan Abdülhamit II has a significant impact on beginning of the first formal relations and establishment of a friendship bridge between Turkey and Japan. Beginning of the first remarkable economic relations is thereafter the establishment of the Republic of Turkey. Obata Yuukichi, the first Japanese ambassador to Turkey, had an important contribution to start of the economic relations. In Turkey-Japan economic relations, Japan has always been the part which shows a maximum effort in terms of formal relations, private sector and individual relations.