Yâsîn, Mülk ve Nebe' sûrelerinde İmam Âsım ve diğer kırâat imamlarının okuyuş farklılıkları
The recitation differences of Imam Asim and other readers of Quran in Ya-sin, al-Mulk and an-Naba'
  1. Tez No: 469874
  2. Yazar: YUSUF KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL YERLİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Hz. Peygamber, Kur'ân-ı Kerîm'i Cebrâil'den öğrendiği şekilde kendisi okumuş, sahâbîlerden de güzel sesle okuyanları dinlemiş ve Kur'ân kırâatını teşvik etmiştir. Sahâbîler bu görevi üstlenip, daha sonraki nesilllere ulaştırılmasında büyük gayret göstermişlerdir.Kur'ân-ı Kerîm'in daha iyi okunması, anlaşılması ve insanların ondan daha çok istifade edebilmesi için kırâat ilmiyle meşgul olan âlimler tarafından çalışmalar yapılmıştır. Araştırmada bu çaba ve gayretlerin devamı mahiyetinde, Turkiye'de yapılan kırâat çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla Yâsîn, Mülk ve Nebe'sûrelerindeki kırâat farklılıkları ile bunların anlama olan etkisi incelenmiştir. Bu bağlamda tez üç bölümde ele alınıp birinci bölümde kırâatların tarihi gelişim süreçleri ele alınırken ikinci bölümde ise kırâat-ı aşere imamları ile râvilerine değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise bahsi geçen imamlardan İmam Âsım'ın Hafs rivâyeti ile diğer kırâat imamlarının zikri geçen sûrelerdeki okuyuşları incelemeye tabi tutulmak suretiyle bunlar arasındaki farklılıklar ile bu farklılıkların mânâya etkisi hususuyla tez nihayete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Prophet s.a.w. has recited the Quran as he received it from Gabriel, the revelation angle. He had listened to his sahaba's reciting too especially those having tuneful voices, he encouraged them to recite it as well. The sahaba took on that duty and made a hard effort to to deliver it to the following generations. Especially qiraat experts did their best and studies for others to recite, understand and apply it in their lives very well. In this thesis, following those studies, we studied researches abaut differences of qiraats and their influences in the meanings in suratu Ya-Sin,suratu'l Mulk and suratu'n Naba, to contribute in qiraat studies held in Turkey. In this context, the thesis comprises three main chapters. The first one contains historical development process of the qiraats. The second one refers to imams (founders) of ten qiraat and their narrators (rawis). The third and the last one touches on differences of Asim's and other imam's qiraats in the surats mentioned above and their effects in the meanings.