Turco-Egytian relations during the presidency of Mohammed Morsi: 2012-2013
2012-2013 Muhammed Mursi başkanlığı döneminde Türkiye-Mısır ilişkileri
  1. Tez No: 469979
  2. Yazar: MELEK ÇAKIRCALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALİ KARASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, Mısır'ın Muhammed Mursi dönemi ve bu dönemin Mısır'ın Türkiye ile ilişkisindeki ticari, ekonomik ve özellikle siyasal etkilerinin hangi yönde değiştiği incelenecektir. Buna ek olarak, Türk hükümetinin 2012-2013 dönemindeki dış politikası ve Arap Baharı ve Türkiye'nin Arap Baharı'na bakış açısı ve Mısır'da Arap Baharı sonrasında ki siyasal olaylar ve ülkedeki etkileri ve Mısır'da siyasal bakımdan hangi değişiklikler olduğuna ve değişen Türkiye-Mısır ilişkisinin Ortadoğu'daki etkisine değinilenecektir. Bu çalışmanın asıl amacı, iki Orta Doğu müslüman toplumunun Muhammed Morsi başkanlığında değişen ilişkilerinin incelenmesi yönünde olacaktır. Bu doğrultuda, Türkiye'nin Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ideolojilerinin Müslüman Kardeşler'in ideolejileriyle hangi açıdan benzer olduğu ve Mursi'nin yeni hükümetinin dinamikleri ve Mısır hükümetinin iç ve dış politika dinamikleri de incelenecektir. Ayrıca Mursi dönemdeki Mısır hükümetinin Türkiye ile olan ilişkisine geniş ölçüde yer verilecektir. Çalışmada, Mısır devletinin Türkiye hükümetine bakış açısı ve bu ilişkide Türk ve Mısır hükümetinin iç ve dış politikalarının göz önüne alınarak değişen ilişkilerinin ardında yatan sebeplerde araştırılacaktır. Bunun yanı sıra, Türkiye'nin Morsi'nin başkanlığındaki Mısır hükümeti üzerinde nasıl bir etkisi olduğu ve Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkinin nasıl ilerlediği 2012-2013 yılları arasında iki ülkedeki ekonomik ve siyasi ilişkiler incelenerek çalışılınacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims at the analysis of Mohammad Morsi period in Egypt and how this period affected the commercial, economic and especially political relations of Egypt with Turkey and in what aspects changed two states' bilateral relations during this period. In addition, the Turkish government's 2012-2013 foreign policy and the Arab Spring and Turkey's view of the Arab Spring and political events after the Arab Spring in Egypt and the effects on the country, and what changes took place in Egypt in political terms and the effect of the changing Turkey-Egypt relationship in the Middle East region will be tried to be examined in this study. The main purpose of this study is to examine the changing relations of two Middle Eastern Muslim communities during the presidency of Mohammad Morsi between 2012-2013.In this respect, in what directions the ideologies of the Justice and Development Party of Turkey are similar to those of the Muslim Brotherhood and the dynamics of Morsi's new government and the domestic and foreign policy dynamics of the Egyptian government will be sorted out through this study. In addition, the relations of the Egyptian government with Turkey in the Morsi's period will be studied in a detailed way. The Egyptian government's view of the Turkish government and the reasons laid behind the changing relations of two states when the internal and external policies of both the Turkish and the Egytian governments were taken into will be aimed to be examined in the study. Besides, what kind of effects of Turkey over the Egyptian government throughout Morsi's presidency and how the relationship between Turkey and Egypt progressed between 2012 and 2013 based on the political and economical relations will be tried to be analyzed in this study.