Turco-Russian relations during the AK Party governments: 2002-2015
Ak Parti döneminde Türkiye-Rusya ilişkileri: 2002-2015
  1. Tez No: 469988
  2. Yazar: DARİA PAKHOMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALİ KARASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye ve Rusya, dünyanın önde gelen politik aktörleri arasındadır. Her iki ülke de önemli bir jeopolitik konumdadır. Ayrıca, birbirlerine komşulardır ve yüzyıllardır devam eden ikili ilişkiler geçmişine sahiplerdir. Türk-Rus ilişkilerinin istikrarlı bir şekilde gelişmediği gerçeğine rağmen, bugün Rus ve Türk politikacılar Rusya ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklıktan söz ediyor. Her iki ülke, arasındaki bir rekabet unsuru ve bazı bölgesel sorunlarda anlaşmazlıkların olmasına rağmen, sonuçta siyasi yakınlaşmaya yol açan ekonomik bağların yoğunlaştırılması politikasını sürdürülüyor. Türk-Rus ilişkilerinin en dinamik gelişimi AK Parti'nin iktidara gelmesi ile başladı. Bu dönemde Türk-Rus ilişkilerinin gelişimini göstermek için yazar, dostluk ve işbirliğinden gergin çatışmaya dönüşen 20. yüzyıldaki ikili ilişkilerin tarihsel arka planını analiz etti. Türkiye ile Rusya arasındaki yakınlaşma faktörlerini saptamak için ikili ilişkilerin siyasi ve ekonomik unsurunu araştırdı. Türkiye ile Rusya arasındaki kilit konusu olan enerji alanına özel önem veriyor. Rusya ile Türkiye'yi birbirine bağlayan petrol ve gaz koridorlarının kapsamlı bir analizini ve iki ülke arasındaki nükleer enerji alanında işbirliğinin potansiyelini değerlendiriyor. Buna ek olarak yazar, Rus-Türk askeri-teknik işbirliğinin gelişmesindeki önemi belirtiyor. Bu sanayi ikili işbirliğinin nispeten yeni bir alanı. Ülkelerin askeri sanayi alanındaki etkileşimi büyük bir potansiyele sahiptir ve iki ülke arasındaki karşılıklı güven artışını göstermektedir. Yazar, Rusya ile Türkiye arasındaki askeri teçhizat ticaretinin yanı sıra güvenlik alanındaki işbirliğini de anlatıyor.
Özet (Çeviri)
Turkey and Russia are among the world's leading political actors. Both countries occupy an important geopolitical position, are neighbors and have a centuries-old history of bilateral relations. Despite the fact that Turco-Russian relations have not always been developing steadily, today Russian and Turkish politicians are talking about the strategic partnership between Russia and Turkey. Despite the existence of an element of rivalry between the countries and the existence of disagreements on some regional problems, both countries continue the policy of intensification of economic ties, which, as a result, causes political rapprochement. The most dynamic development of Turco-Russian relations began with the coming of the AK Party in power in Turkey. In order to show the progress of Turco-Russian relations in this period, the author analyzed the historical background of bilateral relations in the 20th century, the nature of which during the period was changing from friendship and cooperation to tense confrontation. In order to identify the factors of rapprochement between Turkey and Russia, the author in the research analyzed the political and economic component of bilateral relations. The author pays special attention to the sphere of energy, which is the key moment of cooperation between Turkey and Russia. The work contains a comprehensive analysis of the oil and gas corridors connecting Russia and Turkey, and also assesses the potential of cooperation between the two countries in the field of nuclear energy. In addition, the author pays special attention to the development of Russian-Turkish military-technical cooperation. This industry is a relatively new area of bilateral cooperation. The interaction of countries in the sphere of the military industry has great potential and indicates an increase in mutual trust between countries. The author describes the situation around the trade in military equipment between Russia and Turkey, as well as the co-operation of the two countries in the sphere of security.