Betonarme binaların deprem davranışının artımsal dinamik analiz yöntemiyle incelenmesi
Evaluation of incremental dynamic analysis of seismic behavior of RC buildings
  1. Tez No: 470107
  2. Yazar: MERVE ŞAHİN YÖN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Aktif fay hatları üzerinde yer alan Türkiye tarih boyunca yıkıcı depremlere maruz kalmıştır. Yakın zamanlarda meydana gelen 1992 Erzincan, 1999 Kocaeli, 1999 Düzce ve 2011 Van depremleri, telafisi mümkün olmayan can ve mal kayıplarına sebep olmuştur. Depremlerin oluşmasının engellenmesi mümkün olmadığından ve ne zaman meydana geleceğini tahmin etmek çok zor olduğundan bu doğal yıkıcı afete karşı dayanıklı yapıların tasarlanması ve inşa edilmesi gerekmektedir. Performansa dayalı tasarım bu konuda büyük önem arz etmektedir. Yapısal performansı daha doğru ve daha gerçekçi bir şekilde tahmin etmede Artımsal Dinamik Analiz yöntemi kullanılan yöntemlerden biridir. Bu tez çalışmasında, betonarme binaların deprem davranışı artımsal dinamik analiz yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Nümerik çalışmalar için iki ve üç boyutlu betonarme binalar seçilmiştir. Doğrusal olmayan dinamik analizler için iki boyutlu modelde üç deprem kaydı ve üç boyutlu modelde beş deprem kaydı kullanılmıştır. Bu deprem kayıtları 2007 Türk Deprem Yönetmeliği'nde tanımlanan farklı zemin sınıfları için tasarım spektrumuna göre ölçeklendirilmiştir. Ayrıca seçilen binalar için doğrusal olmayan statik itme (Pushover) analizleri yapılmıştır. Doğrusal olmayan statik ve dinamik analizlerden binaların kapasite eğrileri, maksimum tepkileri, göreli kat ötelemeleri ve seçilen eleman uçlarında meydana gelen moment-dönme eğrileri elde edilmiştir. Maksimum tepki değerleri kullanılarak binaların idealize edilmiş dinamik itme eğrileri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre betonarme binaların doğrusal olmayan deprem davranışlarının daha doğru tespit edilebilmesi için artımsal dinamik analizlerinin yapılmasının uygun olacağı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is located on active fault zones. These active faults have been producing destructive earthquakes throughout the history. 1992 Erzincan, 1999 Kocaeli, 1999 Düzce and 2011 Van earthquakes have caused damage and loss of lives that cannot be compensated. Since it is not possible to prevent the occurrence of earthquakes and it is very difficult to predict when it will come to fruition, it is necessary to design and build resistant structures against this natural destructive hazard. So, performance-based design is of great importance. Incremental Dynamic Analysis is one of the prominent methods used to predict structural performance more accurately and more realistically. In this thesis, earthquake behavior of reinforced concrete buildings was investigated by using incremental dynamic analysis method. Two and three-dimensional reinforced concrete buildings were selected for numerical studies. For nonlinear dynamic analysis, three earthquake records were used for the two-dimensional model and five earthquake records were used for the three-dimensional model. These earthquake records were scaled according to the design spectrum defined in the 2007 Turkish Earthquake Code for different ground classes. In addition to this, nonlinear static pushover analyses were performed for selected buildings. Capacity curves of the buildings, the maximum response, interstory drifts and the moment-rotation curves were plotted that occur at selected element ends. These parameters were obtained from nonlinear static and dynamic analyses. The idealized dynamic pushover curves of the buildings were determined by using the maximum response values. According to the results, it was suggested that it is appropriate to perform incremental dynamic analyses in order to determine nonlinear seismic behaviors of reinforced concrete buildings more accurately.