Türkiye'de endüstri yapılarında deprem sorunu
- Tez No: 47037
- Danışmanlar: PROF.DR. NAFİZ ÇAMLIBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Türkiye'de Endüstri Yapıları, deprem kuşağı üzerinde bulunan yerleşim alanlarında yoğunlaşmaktadır. Ayrıca bu yapıların büyük açıklıklı olarak düzenlenmesi mimariye ve taşıyıcı sisteme önem verilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Çalışma bu iki önemli veri üzerinde gelişmiştir. Endüstri Devrimi ile yeni malzeme ve yapım teknikleri ortaya çıkmıştır. Bunlar günümüze değin büyük gelişmeler göstermiştir. Türkiye'de Endüstri Yapıları 'nda çeşitli yapım tekniklerine rastlamak mümkündür. Birinci bölümde, Dünya'da ve Türkiye'deki endüstri yapılarının gelişimi irdelenmiştir. Bu yapılarda hangi planlama ilkelerine dikkat edildiği örneklenmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de deprem koşulları incelenmiştir. Depremin zemin ve yapılar üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Depremin etkilerinin sonuçları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, depreme dayanıklı yapı tasarımı ilkeleri belirlenmiştir. Mimaride alınan planlama kararlarının, taşıyıcı sistem elemanlarına (kolon, kiriş, döşeme) ve detay elemanlarına etkileri incelenmiştir. Bunların doğrultusunda depreme dayanıklı endüstri yapısının yapım kriterleri belirlenmiştir. Dördüncü bölümde, deprem kuşağı üzerinde bulunan Bursa İli'nde yapılan endüstri yapılarından örnekler incelenmiştir. Bu yapıların deprem bakımından olumlu ve olumsuz yönleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak ise, Türkiye'de yöresel deprem özelliklerine göre endüstri yapısı tasarım ve yapım kriterleri belirlenmiştir. Zemin özelliklerine göre uygun taşıyıcı sistem ve mimari seçimi ile buna bağlı olarak malzeme ve yapım sisteminin belirlenmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Industrial buildings in Turkey are concentrated in residential areas on fault planes. Moreover, wide column span in these buildings reveal the necessity of the importance that should be given to architecture and structure. This study is based on these two important facts. With the industrial revolution new material and building techniques were developed. These have shown great improvements since then. Various building techniques are seen in industrial structures in Turkey. In the first chapter evolution of industrial structures in the world and in Turkey are highlighted. Design criteria used in these structures are discussed with samples. In the second chapter earthquake characteristics in Turkey are studied. The effects of earthquakes on surfaces and structures are discussed as well as the results of these effects. In the third chapter, earthquake resistant design criteria are specified. The effects of planning decisions in architecture on structural elements (column, beam, slab) and detail elements are studied. Based on these data, design criteria for earthquake resistant industrial buildings are determined. In the fourth chapter, certain industrial structures in Bursa province, which is on a fault plane, are examined. Positive and negative aspects of these buildings regarding earthquake impact are evaluted. In conclusion industrial building design criteria are determined based on regional earthquake characteristics in Turkey. It is attempted to deduce an appropriate structural system, based on surface characteristics, and design choices as well as related material and construction systems. II