Karbon lif takviyeli kompozit yapıların mekanik özelliklerinin geliştirilmesi
Development of the mechanical properties of the composite structures with reinforced carbon fiber
  1. Tez No: 470673
  2. Yazar: OĞUZ ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Karbon fiber takviyeli polimer (CFRP) kompozitler, üstün mekanik özelliklerinden dolayı oldukça tercih edilmektedir. Bu nedenle havacılık, otomotiv, petrol, denizcilik, savunma ve spor endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, karbon kumaşları, reçineler ve takviye edilmiş malzeme arasındaki bağlanma kuvvetini arttırmak için farklı konsantrasyonlarda (0.25, 0.5 ve 1 wt%) bağlama ajanı olan silanlar ile kaplanmıştır. Kaplama işleminden sonra, karbon kumaşları 60 dakika ve 100 °C sıcaklıkta kurutulmuştur. Ardından karbon kompozit yapılar epoksi matrisiyle bezayağı ve dimi kumaşlarla takviye edilerek vakum infüzyon işlemi ile imal edilmiştir. Charpy darbe dayanımı ve çekme mukavemeti kompozit yapıların mekanik özelliklerini test etmek için uygulanmıştır. Bu testler hem çözgü hem de atkı yönlerinde gerçekleştirilmiştir. Yapışma ve kırılma yüzey özelliklerinin karakterizasyonu elde etmek için taramalı elektron mikroskopu (SEM) ve FT – IR ATR testleri yapılmıştır. Elde edilen mekanik test sonuçları desen tipi ve silan konsantrasyonu olmak üzere iki ana parametre grubu altında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbon fiber reinforced polymer (CFRP) composites are very attractive because of their superior mechanical properties. So that, they have been widely used in aeronautical, automotive, petroleum, maritime, defence and sport industries among others. In this study, Carbon fabrics were coated by coupling agent silans with different concentrations (0.25, 0.5 and 1 wt %) to improve bonding force between the resins and reinforced material. After coating process, the carbon fabrics have been dried at 60 minutes and 100°C temperature. After that, composite structures were manufactured by vacuum infusion process with epoxy matrix reinforced with carbon fiber plain and twill fabrics. Charpy impact strength and tensile strength have been applied to composite structures to test their mechanical properties. These tests were performed in the both warp and weft directions. Scanning electron microscope (SEM) and FTIR ATR tests have been done to obtain characterization of the bonding and breaking surface properties. The obtained mechanical test results have been analysed under two main parameter groups as type of pattern and amount of silane.