Küçüksu-Hizan-ayrımı-Beğendik-Pervari il yolu sondaj ve zemin iyileştirme çalışmaları
Kucuksu-Hizan-Ayrimi-Begendik-Pervari provincial roads drilling and ground improvement studies
- Tez No: 470728
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Botan nehri üzerinde yapım aşamasında olan Botan Köprüsü (Siirt, Türkiye), yapılmakta olan 180 m yüksekliğinde Pervari Barajının göl alanı üzerinde yer alacaktır. Köprü 115.88 m yükseklikte ve 450 m uzunluğunda iki ayaklı konsol yöntemine göre inşa edilmektedir. Bu çalışmada baraj rezervuar geçiş köprü yapıları için Botan Köprüsü inşaatında kullanılan temellerin üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada mühendislik jeolojisi problemlerden bazılarının inşaat yapımındaki önemi vurgulanmıştır. Çünkü yamaç molozu ve temel kayaçları ofiyolit ve metamorfik kayaçlar (kalk şist, klorit şist ve meta-sedimanlar) oluşturmaktadır. Ofiyolit, kalk şist ve klorit şist önemli oranda klorit, feldispatlar, karbonat ve serpantinitleri içerir ve etkileri şev stabilitesi hesaplamalarının yorumunda değerlendirilmesi gerekir. Kuyu verilerini kullanarak mevcut korelasyonlar bu birimler için kontrol edilmelidir ve bu alanda araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu amaçla arazi deneyleri gerçekleştirilmiştir. Ofiyolitik kayacın kütle özellikleri temel inşaatı çalışmalarında şev stabilitesi için önemli bir faktör olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Botan Bridge in Siirt (Turkey), now under construction, will carry a road across the river Botan and the lake which will be created by the Pervari Dam, 180 m high. The Bridge has two piers with height of 115.88 m and the total length of deck is 450 m which is built in accordance with the free cantilever method. The paper deals with foundations used in Botan Bridge for dam reservoir crossing bridge structures. Some of the engineering geological problems of construction of these foundations are highlighted. Because of the fact that slope debris deposits and basement rocks are ophiolite and the metamorphic rocks (calc schist, chlorite schist and meta-sediments). Ophiolite, calc schist and chlorite schist contains significant percentage chlorite, feldspars, carbonates and serpentinites, their effect need to be assessed in the interpretation of piers foundation construction and slope stability calculations. The existing correlations using borehole data should be verified for these units and there is a need for research in this area. For this purpose in situ tests have been performed. It has been observed that ophiolitic rock mass properties are important factor for slope stability of rocks and foundation construction.