Haksız fiilin ve haksız fiilden doğan maddi tazminatın unsurları
- Tez No: 471111
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, sorumluluk hukukunda önemli bir yeri olan haksız fiil sorumluluğunda maddi tazminat ve unsurları incelenmiştir. Maddi tazminatın belirlenmesinde, kabul edilen istikrarlı bir uygulama olmaması nedeniyle uygulamada bu konuya ilişkin problemlerle karşılaşılmaktadır. Çalışma kapsamında bu problemler değerlendirme konusu yapılmıştır. Haksız fiillerde maddi tazminat, haksız fiilin yaptırımıdır. Nitekim söz konusu tazminat ile, bir kimsenin hukuka aykırı ve kusurlu davranışıyla başka bir kimseye vermiş olduğu maddi zararın giderilmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle maddi tazminatın belirlenebilmesi için öncelikle maddi zararın belirlenmesi gerekmektedir. Maddi zararın belirlenmesinde, zararın kapsamı, hesaplanma anı ve denkleştirmeye konu olacak zararlar bakımından, gerek hukukçular gerekse Yargıtay kararları bakımından çelişkiler bulunmaktadır. Çalışma boyunca Yargıtay'ın söz konusu uyuşmazlıkla ilgili kararlarına yer verilerek, öncelikle sorumluluğun doğması için gerekli şartlar açıklanmakta, bu şartlarından biri olan maddi zararın kapsamı belirlenmekte, bu zarara göre tespit edilecek maddi tazminat miktarını etkileyen faktörler değerlendirildikten sonra maddi tazminatın hüküm ve sonuçları tespit edilmektedir. Gerçekten, bir kimse, başka bir kimsenin hukuka aykırı fiiliyle uğradığı zarara katlatmak zorunda değildir. Bu nedenle, söz konusu zarar sorumlu kişi tarafından tazmin edilmelidir. Bu noktada, haksız fiil nedeniyle bir kimsenin hem gerçekleşen hem de hayatın olağan akışına göre gerçekleşmesi beklenen zararlarının, özenli ve dikkatli bir incelemeyle tespit edilmesi gerekmektedir. Ancak böyle bir tespite dayanarak belirlenecek tazminat, zarar göreni tatmin edebilir.
Özet (Çeviri)
In this work prepared as a master thesis, the issue concerning material compensation and its elements in tort liability which takes an important place in liability law are analyzed. Due to there is not any steady implementation that is admitted to determine the material compensation, problems relating to the matter are encountered in practice. Within the scope of work, these mentioned problems as an evaluand are analyzed. The sanction is the material compensation in tortious acts. Thus, the purpose of the relevant indemnity is to compensate the material damage of injured party which is occurred as a result of the other party's faulty and illegal act. Therefore, to determine the material compensation, primarily the material damage is supposed to be identified. In determination of the material damage, there are some contradictions about scope of damage, computation moment and damages which subject to offsetting whether in jurists or in supreme courts decisions. In this content, by referring to correlated decisions of supreme courts, primarily the conditions that occurs the tortfeasor's responsibility are explained, the scope of material damage one of the conditions is designated, after the influencing factors of the material compensation's amount which will be determined according to this material damage are evaluated, the provisions and legal consequences of the material compensation are identified. In point of facts, a person is not obliged to endure the damage which is occured as a result of another person's illegal act. Hence, mentioned damage is supposed to recover by liable party. At this point, injured party's actual damages or possible damages in the nature of things due to the tortious act, require a prudent and meticulous analysis. Only the compensation based upon this analyzation may satisfy the injured party.