Taşköprü-Gökçeağaç (Kastamonu) yöresinde Cu ve Zn elementlerinin derekumundaki jeokimyasal dağılımları
  1. Tez No: 4712
  2. Yazar: CEM SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜMİN KÖKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
IV ÖZET Bu çalışma Taşköprü-Gökçeagaç( Kastamonu) arasındaki böl gede Cu-Pb-Zn 'nun derekumundakl jeokimyasal dağılımla rının incelenmesi ve jeokimyasal derekumu örneklemesinde örneklemenin tekrarlanabilirllginin (kişiye-zamana ve konuma bağlı faktörlerin) araştırılması amacı ile yapıl mıştır. 2 Bu amaçlar doğrultusunda, yaklaşık 290 km lik bir alan da, Cu-Pb-Zn'nun dağılımını incelemek için 349 adet derekumu örneği alınmış, örneklemenin tekrar lanabilir- ligini araştırmak için de, başka bir araştırıcıya 111 adet derekumu Örneği ayrıca aldırılmıştır. Alınan örnek lerden Cu-Pb-Zn analizleri yaptırılarak, veriler istatistiksel ve alansal olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda birinci olarak, örneklemeler arasında jeokimyasal prospeksiyon çalışmalarına etki edebilecek önemli bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Yalnız çinko da mevsimsel yağışlardan kaynaklandığı sanılan bir farklılık görülmüştür. İkinci olarak da, istatistiksel ve alansal değerlendirme sonucu bakır için logaritmik normal dağılım gösteren tek topluluk, çinko için de logaritmik normal dağılım gösteren üç farklı topluluk saptanmıştır. Anomali olarak belirlenen top lulukların alansal dağılımları, Ek 2-4 de verilen hari talar üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out in the region between Taşköp- rü-Gökçeagaç (Kastamonu) in an attempt to determine geochemical distributions of Cu-Pb-Zn in stream sedi ments and the reproducibility of separate sample collec tions. With these objectives, 349 stream sediment samples were collected, from an area covering approximately 290 sq.km. to determine the distribution of Cu-Pb-Zn; an additional 111 samples were by another researcher to study the reproducibility in sampling, Cu-Pb-Zn data obtained from these samples, were then evaluated sta tistically and regionally. The findings of this study are, firstly, that sampling do not introduce any significant variation in the results and only observed in the repoducibility of Zn probably as a result of hydromorphic mobility of Zn following seasonal rains and secondly, that a single lognormal population for copper and a mixture of three lognormal populations for zinc were evident. Areal distribution of anomalous populations are illustrated in the maps (enclosed in Annex 2 to 4).