A study on the building techniques and materials in the late antique and Byzantine fortifications in Anatolia: Ancyra and Nicaea
Anadolu'daki geç antik ve Bizans Dönemi surlarının yapım tekniği ve malzeme bakımından incelenmesi: Ankara ve İznik
- Tez No: 471273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışma Anadolu'da bulunan Geç Antik ve Bizans dönemi surlarını yapım teknikleri ve malzemelerini bakımından Ankara ve İznik kentleri aracılığıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Anadolu'da bulunan Geç Antik ve Bizans dönemi surlarının büyük bir kısmı bol miktarda devşirme malzeme içeren kesme taşların tuğla sıralarıyla birlikte yaptığı almaşık dizilim ile diğerlerinden ayırt edilmektedirler. Kesme blok taşlarla ya da devşirme malzemelerle birlikte tuğla kullanımı Geç Roma döneminden Bizans dönemine kadar (özellikle dokuzuncu yüzyıldan itibaren) Anadolu'nun binalarında ve sur duvarlarında sıklıkla görülmektedir ve bu nedenle bu yapılar için kesin bir tarihleme yapmak zorlaşmaktadır. Ankara kalesine yapım tekniği ve malzeme bakımından en yakın sur duvarı İznik surlarıdır. İznik surları üçüncü yüzyılda inşa edilmiştir ve Michael III döneminde ya da yazıtlarda yazan kesin tarihi ile 858 yılında önemli bir değişim geçirmiştir. İznik surları sekizinci ve dokuzuncu yüzyıllarda bol miktarda devşirme malzeme ile birlikte tuğla sıralarının almaşık dizilimi ile farklılık göstermektedir. Benzer bir şekilde, Ankara kalesi iç sur duvarında sekiz ile on metre yüksekliğe kadar devşirme malzemelerin kullanımı ve üst kısımlarında bulunan moloz taş ile tuğla sıralarının almaşık dizilimi ise 859 yılında yapılmış olan bir yeniden inşa dönemine atfedilmektedir. Ankara ve İznik sur duvarlarının yeniden inşa edilmesi İmparator Michael III tarafından yapılmış olan büyük çaptaki sur çalışmalarına dahil edilmektedir. Bu iki sur duvarının yakından incelenmesi, tuğla ile birlikte devşirme malzeme ve kesme taş kullanımı çeşitliliğinin gelişimini anlamamıza yardımcı olacak, Anadolu'daki diğer Geç Antik ve Bizans dönemi surları için uygun koruma yaklaşımlarının belirlenmesinde ve tarihleme ve restitüsyon konularında ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate building techniques and materials in the Late Antique and Byzantine fortifications of Anatolia through the selected case studies of Ancyra/Ankara and Nicaea/Iznik. The majority of Late Antique and Byzantine fortifications in Anatolia are distinguished by ashlar masonry, including quantities of spolia, with alternating courses of brick. The frequent appearance of brick, in combination with more-or-less regularly cut blocks or spolia, in the buildings and fortifications of Anatolia from the Late Roman through to the Byzantine periods (particularly from the ninth century onwards) creates difficulties in offering a precise dating for these structures. The citadel of Ankara, in terms of construction technique and materials, finds one of its closest parallels in the fortifications of Iznik. The major modification to the walls of Iznik, originally built in the third century AD, is attributed to Michael III, or precisely to the year 858 by the inscriptions. The eighth and ninth century phases of the walls of Iznik are characterized by rich quantities of spolia alternating with bands of brick. Similarly, the rebuilding of the inner circuit of the Ankara fortifications, built of large blocks of spolia up to a height of eight-to-ten meters, capped above by alternating courses of brick and rubble stone, is attributed to the year 859. The rebuilding of the walls of both Ankara and Iznik were included in a large-scale program of fortification by the Emperor Michael III (842-867). A close examination of these two fortifications will help us understand the development of the variations in ashlar masonry and spolia, in combination with brick, and shed light on dating and restitution issues, assisting in determining appropriate conservation approaches, in other Late Antique and Byzantine fortifications in Anatolia.