Dizi beslemeli yansıtıcı antenlerde görüntü şekillendirme
  1. Tez No: 47149
  2. Yazar: BİRSEN SAKA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDEM YAZGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
iv ÖZET Yansıtıcı antenler, uydu iletişiminde, radyo-astronomide, radarlarda ve birbirini gören radyo röle sistemlerinde yüksek kazançları ve dar huzmeleri nedeniyle yaygın bir uygulama alanı bulmuştur. Son yıllarda, tektaş mikrodalga tümleşik devrelerin maliyetlerinin düşmesi ile birlikte, ana huzme tarama, istenmeyen işaretin bastırılabilmesi ve amaca uygun örüntünün şekillendirilebilmesi gibi yetenekleri nedeniyle uyarlamak dizi anten sistemleri üzerinde araştırmalar hız kazanmıştır. Dizi antenlerin bu yeteneklerinin yüksek kazanç ile birlikte değerlendirilmesi istekleri ise dizi beslemeli yansıtıcı anten kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu tezde yansıtıcı antenlerin uyarlamalı diziler ile beslenerek belirli bir açı bölgesinde ana huzmenin taratılması, çoklu huzme elde edilebilmesi ve karıştırma yada istenmeyen işaretlerin bastırılmasının sağlanması üzerinde çalışılmıştır. Bu amaçla, yansıtıcı antenin hem yayıcı hemde alıcı konumu gözönüne alınarak uzak alan örüntüsü ve odak bölgesi alanları elde edilmiştir. Değişik biçimdeki yansıtıcı antenlerin ( parabol, hiperbol, elips, çember) uzak alan örüntüsü genel bir yayılma tümlevi ile ifade edilmiştir. Yansıtıcı anten problemlerinde en çok üzerinde çalışma yapılan geometri parabol antendir ve alıcı parabol antenin odak bölgesi alanları ise yine yayılma tümlevi yardımı ile Düzlem Dalga îzgel Tümlevi-Hızlı Fourier Dönüşümü kullanılarak hesaplanmıştır. Elde edilen yayıcı yada alıcı örüntülerinin şekillendirilmesi genel olarak bir eniyileme problemi olarak ele alınarak, amaca uygun biçimde bu eniyileme probleminin özel durumları için dizi besleme elemanlarının uyarım katsayılarını karmaşık olarak verebilecek çözümleme yöntemleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Reflector antennas are widely used in Satellite Communications, Radio Astronomy, Radar and Line of Sight Radio Relay Systems because of the their high gains and narrow beams. In recent years, with the decreasing cost of the Monolithic Microwave Integrated Circuits, research has been concentrated on adaptive array antennas which are capable of beam scanning, suppression of the unwanted signal and shaping of the beam for various objectives. The requirements demanding an effective use of these capabilities of array antennas with high gains brought out the concept of the reflector antennas with array feed. In this thesis, main beam scanning for restricted sector of angle, multibeam design and suppression of the jamming or unwanted signal using reflector antenna with array feed are studied. For this purpose, both radiation and receiving cases of the reflector antenna are considered and far field radiation pattern and focal region fields are derived. Far field patterns of the various types of the reflector antennas (parabolic, ellipse, hyperbole, spherical) are expressed as a general radiation integral. Parabolic reflector is widely used in such reflector problems and focal region fields of the parabolic antenna are calculated using Plane Wave Spectral Integral - Fast Fourier Transform approach with the aid of radiation integral. Shaping of the obtained radiation and receiving patterns is manupilated as a general optimization problem, the solution methods for this optimization problem considering special cases due to the requirements are proposed for the determination of the complex excitation coefficients of the array elements.