Prematüre doğum öyküsü olan 1-5 yaş arası çocuklarda işitme fonksiyonunun değerlendirilmesi
An evaluation of auditory functions among prematurely born children aged 1-5 years
- Tez No: 471515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Prematüre doğum öyküsü, çocuklarda işitme kaybı risk faktörleri arasında gösterilmektedir. Yeni doğan döneminde prematüre çocukların işitmeleri ile ilgili birçok çalışma yapılmasına rağmen, bu çocukların daha ileri yaşlarda işitmelerini değerlendiren çalışmalar son derece nadirdir. Biz yaptığımız bu prospektif çalışmamızda prematüre doğum öyküsü olan 1-5 yaş arası çocuklarda işitmeyi ve orta kulak fonksiyonlarını değerlendirdik. Bu çalışma 01.01.2016-01.01.2017 tarihleri arasında Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz polikliniğine başvuran hastalarda yapıldı. Çalışma 1-5 yaş arası prematüre doğan ve aynı yaş aralığında term doğan çocuklar olmak üzere iki gruptan oluşmaktaydı. Prematüre doğum öyküsü olan (
Özet (Çeviri)
A history of premature birth is implicated among the risk factors of auditory loss in children. Although several studies have investigated the auditory functions of prematurely born children during their infancy, auditory functions of these children at older ages were examined in a very limited number of studies. In this prospective study, we aimed to evaluate the auditory and middle-ear functions of prematurely born children aged between 1 to 5 years. The study was carried out on patients who were referred to the Ear Nose and Throat polyclinics of Bulent Ecevit University Medical Faculty Hospital between 01 Jan 2016 and 01 Jan 2017. The study consisted of two groups, including either prematurely or term born children aged between 1 to 5 years. In total, 80 patients with a history of premature birth (